poniedziałek, 7 stycznia 2013

Bondi Beach - najsłynniejsza plaża w AustraliiBondi Beach czyli Plaża Bondi
 jedna z największych plaż w Sydney.
  Jej nazwa pochodzi od słowa
   "boondi", co w języku
      zamieszkujących te tereny
        Aborygenów oznacza
 "hałas wywołany uderzeniem fali".

Plaża znajduje się w dzielnicy Bondi, w gminie Waverley, siedem kilometrów od centrum Sydney. Plaża Bondi ma około 1 kilometr, średnia temperatura wody na plaży w lecie (grudzień/styczeń) wynosi 21 stopni,
a wiosną (wrzesień/październik) około 16 stopni.
Siatka chroniąca przed rekinami jest położona około 150 metrów od plaży . Od 1937 roku nie było tam żadnych zdarzeń związanych z atakiem rekina. Kąpieliska jak zawsze oznaczone sa żółto-czerownymi flagami.


Najbezpieczniej jest pływać po północnej i środkowej stronie plaży. Południowy kraniec jest przeznaczony dla surferów, do zawodów i te tereny nie są zalecane dla swobodnie pływających osób. Nie zastosowanie się do tego grozi zderzeniem z surferem na desce.
Bondi Baths - podczas naszej wizyty akurat go czyszczono
          Po południowej stronie znajduje się duży basen - Bondi Baths - który ma ponad 100 lat.


Bondi Baths - tak wygląda gdy można w nim popływać (Zdj. z google)
Ratownicy pracujący na Bondi Beach, są profesjonalną grupą ratowniczą, noszą niebieskie stroje        i pracują 365 dni w roku. Wolontariusze pracujący również na tej samej plaży noszą czerwone i żółte stroje ( w wielu miejscowościach w Australii można spotkać jedynie wolontariuszy na plaży).
 

Bondi Beach - widok z satelity (zdj. google)
 BONDI PAVILION

Bondi Pavilion został zaprojektowany w śródziemnomorskim stylu, jego historia sięga 1928 roku. Budynek został otwarty w 1929 roku i był znany jako "Playground of the Pacific". W środku była łaźnia turecka oraz przebieralnia. Gdy welniane stroje zastąpiły syntetyczne i szybkoschnące stroje kąpielowe, ludzie co raz mniej korzystali z przebieralni i w 1970 roku zaczęto pawilon zmieniać w Centrum Kulturalne.

Obecnie Bondi Pavilion to kulturalne centrum Bondi, odbywają się tam przedstawienia teatralne, jest tam galeria, studio muzyki, sztuki i pracownie ceramiki. Można również wynająć sale na różne zajęcia, warsztaty, są tam kawiarnie, restauracja i sklep z pamiątkami.

zdjęcie pochodzi z zasobów google i przedstawia współczesny budynek Bondi Pavilion

 
Widok na południową stronę Bondi BeachWidok na Bondi Beach z północnej strony, gdzie znajduje się punkt widokowy
 
A CENTURY OF LIFE SAVING
 
Poniżej na zdjęciu znajduje się pomnik upamiętniający 100-lecie ratowania życia.
Jest na nim opisana tzw. "Black Sunday" czyli Czarna Niedziela 6 Lutego 1938 roku kiedy to ratownicy uratowali 250 osób z wody i jest to rekordowa liczba uratowanych w ciągu jednego dnia.

 
BONDI HOTEL
 
Bondi Hotel znajduje się zaraz obok plaży, wiele pokoi hotelowych ma piękny widok na plażę co widać na zdjęciu poniżej.
 
Oto strona internetowa hotelu: http://www.hotelbondi.com.au/
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz