poniedziałek, 17 czerwca 2013

I & I Part 12 - Co nas może zabić w Australii, czyli węże.

Dzisiaj kolejny post z serii "I &I", tym razem postanowiłam napisać o gadach niosących śmierć, które w dużych ilościach występują w Australii i nie każdy je lubi, czyli o wężach. Co skłoniło mnie do napisania na ich temat?
W ostatnim czasie mieliśmy okazję obejrzenia i dotknięcia kilku węży, można było nawet sobie potrzymac każdego, jednak mimo iż obok stoi "opiekun" gada to strach jest. Ponad rok temu będąc w parku ze zwierzakami, miałam okazję trzymania wielkiego węża, teraz nie pamiętam jaki to był wąż, troszkę się bałam, jednak jedno co mnie zaskoczyło najbardziej to jego waga, był bardzo ciężki jak na swój wygląd.

Przechodząc do tematu zacznę od informacji co to jest "LD50" oraz tych najniebezpieczniejszych węży.

LD50 - jest to oznaczenie, które stosuje się do opisu substancji toksycznych jak np. jad węża.
Liczba "50" oznacza średnią dawkę śmiertelną, w wyniku której zmarło 50% osobników.
Badania prowadzi się w odniesieniu do myszy.
Należy pamiętać, że LD50 wskazuje ilość potrzebną do zabicia, a nie jest to jednoznaczne z całkowitą dawką aplikowana przez węża. Węże wstrzykują tego jadu dużo więcej

Tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus)


Jest to najbardziej jadowity wąż świata. Zamieszkuje on pustynne rejony Australii, jego długość może przekraczać 2 metry. Żywi się małymi gryzoniami tj. szczury i myszy.
Jad tajpana pustynnego jest przede wszystkim neurotoksyczny, ale zawiera też elementy hemotoksyczne, wpływające na koagulację krwi. Jest to najbardziej toksyczny jad węża lądowego jaki jest znany nauce. Maksymalna dawka wydzielona przy jednym ukąszeniu to ponad 100mg i jest w stanie uśmiercic około 100 osób, czyli dużo więcej niż jad kobry indyjskiej.
Tajpan pustynny posiada długie i ostre zęby, które przy ugryzieniu moga dotrzeć do naczyń krwionośnych, co prowadzi do szybszej śmierci. Są one stosunkowo powolne i mało agresywne. Do tej pory nie zanotowano oficjalnie przypadków uśmiercenia człowieka, notowane były jedynie ukąszenia, których skutki udało się zniwelować dzięki odpowiedniemu antidotum. Jednak leczenie jest długotrwałe i ludzie po takim ukąszeniu bardzo długo wracają do zdrowia.

Eastern brown snake (Pseudonaja textilis)


Eastern brown snake jest uważany za drugiego najbardziej jadowitego węża na świecie.
Oprócz Australii, występeuje on również w Papui Nowej Gwinei i Indonezji. Maksymalna zarejestrowana wielkość tego węża to około 2,4 metra, chociaż każdy wąż z tego gatunku mierzący powyżej 2 metrów jest uważany za wyjątkowo długi.
W Australii występuje głównie na wschodnim wybrzeżu od Cape York na północy, aż do Viktorii, a także w Południowej Australii. Można je także spotkać na suchych obszarach Terytorium Północnego.
Żywią się głównie gryzoniami, bardzo często można je znaleźć w pobliżu domów i gospodarstw.
Nie wystepuje w lasach deszczowych lub innych bardzo mokrych miejscach.
Z roku na rok, rośnie ich liczba w miastach, a także czesto widywane są na przedmieściach.
Często można jest spotkać na przedmieściach Brisbane i Sydney.
Są bardzo szybkie, zazwyczaj dąży do ucieczki w trakcie konfrontacji, jednak może byc bardzo agresywny.
Dawka jadu LD50 to 36,5-53mg na kilogram i składa się głównie z neurotoksyn.
Ukąszenie tego węża może wywołać biegunkę, zawroty głowy, zapaść lub drgawki, niewydolność nerek, paraliż
i zatrzymanie akcji serca. Bez leczenia, ukąszenia moga być śmiertelne

Tajpan Australijski/Tajpan nadbrzeżny (Oxyuranus scutellatus)


Jest to największy jadowity wąż zamieszkujący Australię a takżę Papuę Nową Gwineę i Indonezję.
W Australii występuje dokładnie na teranch północnych, szczególnie na przybrzeznych teranach Queensland, oraz północnej części Terytorium Północnego i północno-wschodniej części Australii Zachodniej.
Żyją w różnych środowiskach tj. ciepłych i umiarkowanie wilgotnych tropikalnych regionach nadmorskich, w lasach monsunowych, mokrych i suchych lasach, zamieszkują również obszary trawiaste.
Są często spotykane w trzcinie cukrowej, ponieważ znajdują tam mnóstwo gryzoni.
Może dorastać do 3 metrów. Jednym ukąszeniem mógłby zabić 250 000 myszy lub 44 osoby.
Są to węże bardzo szybkie ale i płochliwe, w razie zagrożenia agresywne. Jest bardzo podobny do Czarnej Mamby. Wartość jadu wg LD50 to 0,106mg na kilogram. Średnia ilość jadu to 120mg, a rekord 400mg.
W przypadku ciężkiego ukąszenia, śmierć może nastapić w ciagu 30 minut, jednak nie we wszystkich przydakach tak jest, zależy to od wielu czynników tj. np. stanu zdrowia ofiary. Bez leczenia, ukąszenia mają 100% śmiertelność, poniewaz zawsze dostarczają śmiertelną dawkę jadu.

Wąż tygrysi (Notechis scutatus)


Jest to gatunek węża zamieszkujące suche tereny Australii i Tasmanii.
Często można je spotkać w pobliżu mokradeł i różnych zatoczek. Gatunek często spotykany w południowych regionach Australii Zachodniej, Australii Południowej, Wiktorii, Nowej Południowej Walii oraz Tasmanii.
W momencie gdy jest przestraszony lub zaniepokojony podnosi przednią część ciała, podobnie jak kobry.
Może osiągać do 150cm długości. Najbardziej aktywny jest w nocy i jest bardzo agresywny. Żywi się płazami i innymi gadami, drobnymi ptakami i ssakami. Jad, który posiada mierzony w LD50: 0,118mg na kilogram.
Jad tego węża zawiera silne neurotoksyny, koagulanty. Objawy po ukąszeniu to ból w stopie lub w szyi, drętwienie i mrowienie, oraz pocenie się. Następuje dosć szybki po

czatek trudności w oddychaniu i paraliż. Śmiertelność z ukąszenia ocenia się na 40-60% (bez leczenia).

Desert death adder (Acanthophis pyrrhus)


Wąż ten żyje na pustynnych terenach Australii, należy do krótkich węży o grubym ciele z głową w kształcie trójkata i cienkim ogonie. Bardzo jadowity, osiaga długość do 70cm.
Kolorem skóry mieszają się z otoczeniem, zazwyczaj mają kolor ceglasty lub żółto-czerwony, końcówka ogona jest wyraźnie ciemniejsza i służy jako wabik do przyciągania potencjalnych ofiar. Kły tych węży są dłuższe niż u większości pozostałych jadowitych węży w Australii.
Gatunek ten występuje na wybrzeżu Zachodniej Australii, oraz w regionach centralnych.
Jeśli zagrożenie zbliża się do tego węża to potrafi ugryźć, gryzie również w momencie łapania swojej ofiary. 
Węże te są najbardziej aktywne po zmroku, tylko od czasu do czasu są widoczne w ciągu dnia. Żywią się jaszczurkami oraz małymi ssakami. 
Jest to gatunek uważany za bardzo niebezpieczny, jednak rzadko jest przyczyną ukąszeń.
Posiada duże kły, a gruczoly produkują duże ilości toksycznego jadu. Jest gatunkiem zagrożonym ze względu na niszczenie ich siedlisk. 

Western Brown Snake 


Jest bardzo szybkim i bardzo jadowitym wężem w Australii. Dorasta do 1,5 metra. Występuje prawie w całej Australii, szczególnie w Queensland, Australii Zachodniej i Wiktorii.
Można go spotkać w miejscach suchych, ale również w nadmorskich lasach eukaliptusowych. Zazwyczaj ukrywa się w szczelinach i pomiędzy skałami, w miastach można je znaleźć pod śmieciami.
Żywi się małymi gadami, jaszczurkami i myszami.
Jego jad nie jest najbardziej toksycznym jadem, jednak czas w którym dostarcza swój jad swojej zdobyczy powoduje dostarczenie stosunkowo dużej ilości toksyn. Ugryzienie jest zazwyczaj bolesne ale i trudne do zauważenia ze względu na małe kły węża. LD50: 0,473mg/kg.

Australian Copperhead (Austrelaps)


Gatunek najczęściej spotykany w południowo-wschodniej części Australii. Jest kilka róznych podgatunków zamieszkujących różne regiony Australii, różnią się też długością. Australijski Copperhead jest średniej wielkości 1,4-1,7 metra. Ich ulubione siedliska to tereny wodne, są bardzo dobrze przystosowane do chłodniejszego klimatu. Aktywne są całą dobę, jednak polują zazwyczaj nocą.
Bardzo dobrze pływają i często poluja na kijanki. Ich głównym przysmakiem są żaby.
Ich jad jest umiarkowanie toksyczny, jednak dawka jadu jaką fundują swojej ofierze jest bardzo toksyczna.
Jednym dobrym ugryzieniem jest wstanie zabić dorosłego człowieka. LD50: 0.50mg/kg.

Dugite (Pseudonaja affinis)


Jest to wąż potencjalnie śmiertelny, zamieszkuje głównie Australię Zachodni, a także odległe rejony nadmorskie Australii Południowej. Preferują piaszczyste tereny i jak większość węży nie obawiają się zaludnionych miejsc. W Australii Zachodniej można je często spotkać w buszu, jednak ich liczba maleje. Mogą dorastać do 2 metrów. Ich jad jest potencjalnie jednym z najbardziej śmiertelnych na świecie, generalnie unikają gryzienia ludzi, jednak w razie zagrożenia atakują. Są najbardziej aktywne w czasie godów od października do listopada.

Stephen's banded snake (Hoplocephalus Stephensie)


Wąż ten zamieszkuje niewielkie tereny wybrzeża południowego stanu Queensland i północnej części Nowej Południowej Walii. Można go często spotkać na drzewach, w lasach deszczowych lub na wrzosowiskach. Większość czasu spędza na drzewach.  Żywi się ptakami, jaszczurkami i małymi ssakami.
Ich średnia dlugośc to około 0,6m a maksymalna nawet 1metr. Jest gatunkiem bardzo niebezpiecznym. Jego jad wpływa na krzepliwość krwi. LD50: 1,36mg/kg.

Rough scaled snake (Tropidechis carinatus)


Wąż zamieszkuje lasy tropikalne oraz tereny wodne. Występuje od środkowo-wschodniej części Nowej Południowej Walii aż do czubka dalekiej północy stanu Queensland.
Węże są aktywne w dzień i w nocy. W pogooni za zdobyczą potrafią się wspinać na drzewa. Są bardzo jadowite, LD50: 1,36mg/kg. Żywia się żabami, jaszczurkami i ptakami.
Może łatwo ugryżć, słynie z obronnego charakteru.

Blue-bellied black snake (Pseudechis guttatus)


Wąż ten występuje na niewielkim obszarze w południowo-wschodnim Queensland i w północno-wschodniej części Nowej Południowej Walii. Często spotykany na terenach podmokłych, w pobliżu rzek.
Aktywne są cała dobę. Zalicany jest do nieśmiałych węży, jednak w obliczy zagrożenia robi się agresywny. Daje głośny znak sycząc i podnosi przednią część na kształt litery S tak jak kobra. Gryząc wstrzykuje dużą dawkę jadu. U człowieka może powodować biegunkę, poważne bóle, nudności, obfite pocenie się. LD50: 2,13mg/kg.

Mulga (Pseudechis australis)Jest to jeden z najdłuższych jadowitych węży na świecie i drugi najdłuższy w Australii.
Dorastają do 2,5-3,0 metrów. Jad mulgi zawiera neurotoksyny, LD50: 2,38mg/kg. Jego jad nie jest szczególnie toksyczny dla myszy. Przy jednym kęsi produkuje od 10-40mg. Dla porównania King Brown Snake produkuje podczas jednego ugryzienia nawet do 150mg.
Występuje w większości stanów w Australii, z wyjatkiem Wiktorii i Tasmanii.
Zamieszkują głównie lasy, tereny trawiaste, ale również piaszczyste pustynie, w lasach deszczowych nie występują prawie wcale.

Mam nadzieję, że te krótkie informacje choć trochę przybliżą naturę tych zwierząt.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz