poniedziałek, 14 stycznia 2013

"Big Things" - Big Banana i Big Pineapple


Oto kolejny artykuł z serii "Wielkie rzeczy w Australii"
 
Mają tego tu sporo, zwiedzając Australię, szczególnie polecam podróżowanie samochodem można poszukać w internecie gdzie znajdują się te super rzeczy i jadąc od jednego miasta do drugiego po drodze zachaczyć zawsze o jakieś ciekawe miejsce.
Zobaczenie tych Wielkich Rzeczy może równie być ciekawym celem w podróżach.
 
Naszymi kolejnymi Wielkimi Rzeczami, tym razem owocami są Wielki Banan i Wielki Ananas.
 
Big Banana - Wielki Banan
 
Wielki Banan znajduje się w Coffs Harbour w Nowej Południowej Wali. Nie trudno go przeoczyć, ponieważ znajduje się zaraz przy drodze obok motelu. Jadąc z południa, czyli  z Newcastle tak jak my Banan znajduje się na końcu miasta, praktycznie przy wyjeździe, jadąc od strony Gold Coast to mijamy Banana wjeżdżając do miasta.
 
Oto dokładny adres dla lubiących podróżować z GPSem:
 
351 Pacific Highway, Coffs Harbour NSW 2450 Australia
 
Wielki Banan jest najbardziej znaną rzeczą z serii "BIG" w Australii. Przez ponad 40 lat Banan urósł do miana najbardziej rozpoznawalnej i słynnej atrakcji turystycznej w Coffs Harbour.
 
W 1964 roku John Landy chciał zrobić coś co zatrzyma na chwilę ludzi podróżujących przez jego miasto. Słyszał o Wielkim Ananasie na Hawajach i pomyślał że coś wielkiego może zatrzymać choć na chwilę turystów. Mając 1500 funtów i wsparcie inżyniera Alana Chapmana rozpoczęli projektowanie Wielkiego Banana. We wrześniu 1964 roku budowniczy Alan Harvey rozpoczął budowę i zakończył ją przed Świętami Bożego Narodzenia.
 
Największy Banan na świecie został oficjalnie otwarty 22 grudnia 1964 roku. 
 
Niedługo później John Enevoldson dołączył do projektu jako partner, poszerzył teren o kolejnych 20 hektarów, wybudował tam sklep, kawiarnię i duży parking. W 1968 John przeszedł na emeryturę i sprzedał swoje akcje Alanowi Harvey'owi który kontynuował budowę do 1988 roku kiedy to cały obiekt sprzedano firmie "Świat Ogrodnictwa", która była własnością lokalnego biznesmena Boba Johnstona. Bon kontynuował rozbudowę Wielkiego Banana do celów edukacyjnych, na budowę przeznaczył 30 milionów dolarów. Wielkiego Banana ponownie otwarto w 1989 roku.
 
12 miesięcy później Wielki Banan poszedł do tymczasowej likwidacji. Jednak widząc w nim ogromny potencjał, Kevin Ruby kupił go w 1993 roku.
 
Kompleks z Wielkim Bananem może teraz pochwalić się kawiarnią, sklepem z upominkami i pamiątkami, tzw. "Candy Kitchen" czyli Cukierkową kuchnią, sklepem z kukiełkami i wieloma innymi atrakcjami.
 
Motto tej atrakcji:
The Big Banana "It's a whole Bunch of Fun" - Wielki Banana "Cała masa zabawy"
 

 
Jadąc w kierunku naszego domciu, minęliśmy Gold Coast i Brisbane i kierowaliśmy się do naszego kolejnego punktu który znajduje się na obszarze Sunshine Coast, a jest nim Wielki Ananas.
 
Big Pineapple
 
Ponownie podaję adres tej atrakcji dla miłośników GPSa:
 
76 Nambour Connection Road, Woombye QLD 4559 Australia
 
W 1970 roku świat był zupełnie inny niż ten który znamy teraz. W Australii tzw. "baby boom" dał możliwość głosowania kobietom, zaczęto nosić minispódnieczki i pojawił się Rock'n'Roll'owy szał.
Nagle opini publicznej zaczęło zależeć na infrastrukturze turystycznej.
W 1970 Bill i Lyn Taylor byli zafascynowani różnorodnością i jakością lokalnych produktów. Kupili stare ananasowe gospodarstwo. Nie mieli jednak zbyt dużego doświadczenia w gospodarstwie (poprzednio pracowali w biurze), Lyn zaczęła ignorować to czym tak się zachwycili.
Plantacja ananasów pochłonęła większość ich życia. Ich wizja była nieco inna, wyobrażali sobie pracę na plantacji z wieloma egzotycznymi owocami.
 
Powstał 16 metrowy Wielki Ananas, z platformą widokową, salą audio wizualną i schematami ilustrującymi techniki używane w produkcji tropikalnych owoców. Obecnie jest tam również farma ze zwierzakami oferującą całodniową rodzinną wycieczkę.
 
Wiadomości o pomyśle na Wielkiego Ananasa rozeszły się bardzo szybko. Oficjalne otwarcie atrakcji odbyło się 15 sierpnia 1971 roku i według osób uczestniczących w tym wydarzeniu było "absolutnie wspaniałe". Miliony ludzi nauczyło się wiele na temat rolnictwa w Queensland wspinając się po stopniach Wielkiego Ananasa. Niestety ostatnia dekada nie była przychylna dla ananasowego biznesu, co doprowadziło biznes do stanu upadłości. Ostatecznie w 2010 roku Wielki Ananas został zamknięty dla publiczności oczekującej nowego właściciela.
 
Nowa era dla Wielkiego Ananasa rozpoczęła się we wrześniu 2011 roku kiedy inwestorzy zakupili tą atrakcję i 165 hektarów ziemi. Niemal natychmiast rozpoczęto narawy i tchnięto drugie życie z powrotem do tego miejsca. Podjęto decyzję o renowacji Wielkiego Ananasa. Wraz z powołanie nowego dyrektora generalnego naprawiono Ananasa, wznowiono gospodarstwo ze zwierzętami i przyrócono pociąg jeżdżący do pobliskiej cukrowni, posadzono znowu ananasy.
Centrum znowu zaczęło wyglądać bajecznie, ponownie otwarto teren dla publiczności  który zaczął nabierać dawnego blasku i kształtu. 
 
Obecnie miejsce gdzie znajduje się Wielki Ananas jest "domem" dla największego targu na który zjeżdżają lokalni producenci, plantatorzy, można tam znaleźć wszystko związane z organicznymi produktami, jedzeniem, modą i sztuką.
Co roku organizowany jest "Big Pineapple Music Festival"

 
Oto strona internetowa WIelkiego Ananasa, tam również można znaleźć aktualne informacje na temat Ananasowego Festiwalu.
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz