sobota, 8 grudnia 2012

I & I Part 2 "Symbols and Emblems"W dzisiejszym poście/artykule chciałabym opisać i pokazać jak wyglądają narodowe symbole Australii - a co za tym idzie, symbole każdego z Australijskich stanów.
 
Każdy wie doskonale jak wygląda flaga Polski, jak wygląda Polski Orzełek...
Skoro jestem już w Australii, zaciekawiło mnie to jak to wszystko wygląda tutaj, a że każdy stan ma swoje symbole i emblematy, tzn. że każdy się czymś ciekawym wyróżnia.
 
Na początek mapa Australii z podziałem na stany:
 

 
Każdy stan ma swoją własną flagę, herb, symbol-znaczek, roślinę, ptaka, zwierzątko, rybę,
kolor oraz motto (nie każdy stan je posiada).
 
*******************************************************
 
WESTERN AUSTRALIA
 
Flaga Zachodniej Australii:
 
 
 
 
Czarny łabędź jest związany z Zachodnią Australią od najdawniejszych czsów. 10 stycznia 1697 roku   Willem de Vlamingh odkrył "Swan River" - "Łabędzią rzekę" której nadał taką nazwę ze względu na ilość łabędzi znalezionych na niej.
Czarny Łabędź został zatem przyjęty jako symbol Zachodniej Australii, chociaż nie można znaleźć żadnych zapisów o początku oficjalnego ogłoszenia na ten temat.
Herb Stanu Australii Zachodniej został przyznany przez Jej Królewską Mość Elżbietę II w dniu 17 Marca 1969 roku. Widać na nim dwa kangury trzymające bumerangi i obejmujące tarczę. Herb jest używany na pieczęciach, tarczach, banerach lub w inny sposób zgodny z przepisami o broni.   
 Pozostałymi sybolami Zachodniej Australii są:
 
Gogo Fish

Numbat
Red and Green Kangaroo Paw
Black Swan


Kolorami Zachodniej Australii są:
Złoty i Czarny

 
 
**********************************************************
 
NORTHERN THERITORY
 
Flaga Północnego Terytorium:
 
 
Flaga Północnego Terytorium zawiera trzy oficjalne kolory: czarny, biały i ochra czyli żółtawo-brązowy, oraz oficjalny kwiatowy emblemat - Sturt's Desert Rose.
Kwiatowy emblemat znajduje się na ochrym panelu i jest otoczony białymi płatkami, po lewej stronie na czarnej części znajduje się pięć białych gwiazd symbolizujących gwiazdozbiór Krzyża Południa.
Desert Rose ma siedem płatków i siedmio-spiczastą gwiazdę w centrum, symbolizującą sześć australijskich stanów i Terytorium Północne.
 
Flaga Północnego Terytorium została zaprojektowana przez wybitnego australijskiego artystę Roberta Ingpena. Jego prace są dobrze znane w całej Australii, jego freski można znaleźć w ważnych budynkach publicznych oraz na znaczkach pocztowych.
Oto herb Terytorium Północnego. Dwa czerwone kangury przytrzymują muszle znalezione na północnym wybrzeżu Terytorium; "Chiragra Spider Conch" i "True Heart Cockle". Pod orłem znajduje się hełm wojownika który symbolizuje obszar bitewny. W szponach orła znajduje się kamień Aborygenów - Tjurunga. Postać kobieca w centrum tarczypochodzi od świętej sztuki naskalnej w Arnhem Land. Herb reprezentuje rdzennych mieszkańców Terytorium Północnego.

 Pozostałe symbole Terytorium Północnego:
 
Red Kangaroo

Sturt's Desert Rose


Wedge-tailed Eagle
Kolorami Północnego Terytorium są:
 Czarny, Biały i Ochra (żółtawo-brązowy)
 
********************************************************
 
SOUTH AUSTRALIA
 
Flaga Południowej Australii:
 
 
Obecna flaga Południowej Australii została oficjalnie przyjęta przez
rząd Południowej Australii w 1904 roku.  
Symbol na fladze został zaprojektowany przez Roberta Craig'a,
nauczyciela w Szkole Sztuk Pięknych w Adelajdzie.
 
Herb Południowej Australii został przyznany 19 kwietnia 1984 roku i zastąpił wcześniejsze herb nadany przez króla Edwarda VIII w 1936 roku. Tarczę zdobi "Piping Shrike" na złotej płycie - oficjalnie mówi się że oznacza wschodzące słońce - na niebieskim tle. "Piping Shrike" jest nieoficjalnym symbolem Południowej Australii.
Symbol Południowej Australii

 


Pozostałe symbole Australii Południowej:
 
Leafy Seadragon


Wombat
 
Sturt's Desert Pea
 Kolorami Południowej Australii są:
Czerwień, Niebieski i Złoty.
 
*********************************************************
 
QUEENSLAND
 
Flaga Queensland:
 
 
Flaga Queensland posiada na niebieskim tle jasno niebieski krzyż maltański w białym kole, z koroną Imperium w centrum krzyża. Ta odznaka została ogłoszona w 1876 roku i została zaprojektowana przez ówczesnego sekretarza i skarbnika Williama Hemmanta.
 
Queensland był pierwszym stanem któremu przyznano herb. Królowa Victoria przyznała herb ówczesnej kolonii w 1893 roku. Obecnie herb skada się z tarczy, która ma bycze głowy, stos kwarcu oraz piramidę ze złota z łopatą i kolifem. Obrazki przedstawiają branże: górnicze, rolnicze i pasterskie. Obok tarczy jest jeleń i żuraw. W górnej części herbu widać krzyż maltański w otoczeniu łodyk trzciny cukrowej. Na dole widać Motto: "AUDAX AT FIDELIS" - "Odważny zawsze wierny"
Krzyż maltański
 Pozostałe symbole Queensland:
 
Brolga

Barrier Reef Anemone Fish

Cooktown orchid

Koala
Kolorem Queensland jest: MAROON
czyli głęboka ciemna czerwień.
Kolor najczęściej można zobaczyć na koszulkach sportowców.
 
***********************************************************
 
NEW SOUTH WALES
 
Flaga Nowej południowej Walii:
 
 
Flaga Nowej Południowej Walii jest w użyciu od 1876, na niebieskim tle znajduje
 się biała tarcza z krzyżem Św. Jerzego. W centrum krzyża jest złoty lew,
 i na każdym ramieniu krzyża jest złota gwiazda.
 
Odznaka została zaprojektowana przez architekta Jamesa Barneta i kapitana Francisa Hixona emerytowanego oficera marynarki Królewskiej.
Herb Nowej Południowej Walii oparty jest na Południowym Krzyżu z Brytyjskim Lwem w krzyżu Św. Jerzego. W niebieskich narożnikach znajdują się symbole rolnictwa. Herb formlanie został przyjęty w 1906 roku. Na dole znajduje się MOTTO: "ORTA RECENS QUAM PURA NITES" - "Niedawno powstały, 
Herb
jak jasno świecisz".
 
Pozostałe symbole Nowej Południowej Walii:
 
Waratah


Kookaburra


Platypus
Eastern blue groper


 Kolorem Nowej Południowej Walii jest:
Jasno Niebieski
Kolor najczęściej mozna zobaczyć w barwach drużyn sportowych.
 
*********************************************************
 
ACT - AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY
 
Flaga Australijskiego Terytorium Stołecznego:
 
 
Obecna Flaga Australijskiego Terytorium Stołecznego została oficjalnie przyjęta przez Australijskie Zgromadzenie Ustawodawcze Terytorium Stołecznego w 1993 roku.
 
Flaga różni się od pozostalych flag państwowych ponieważ nie jest pokryta Brytyjskim Krzyżem w lewym górnym roku. Formą jest podobna do Terytorium Północnego. W fladze zostały użyte dwa kolory niebieski i złoty. Na niebieskim panelu ponownie widzimy Krzyż Południa, a na złotej części jest herb Canberry. Flaga została zaprojektowana przez Ivo Ostyna.
 
Australijskie Terytorium Stołeczne istnieje od 1909 roku, samorząd otrzymało w 1989 roku, pomimo tego nigdy nie miało własnj flagi. W związku z tym rząd zdecydował, że Terytorium powinno przyjąć flagę i oficjalnie ją przyjęto w 1993 roku.
 
Herb Australijskiego Terytorium Stołecznego. Po środku na tarczy widać zamek z trzema wieżami które oznaczają godność, znaczenie i wielkość miasta. Miecz sprawiedliwości reprezentuje organ krajowy, a buława symbolizuje siłę prawa. Korona ukazuje niepodległość i suwerenność rządu Australii. Pod koroną widać kraty lub jak kto woli bramę Westminster w Anglii - siedzibę brytyjskiego parlamentu. Za kratą widać drzewo "Gum Tree" które symbolizuje wzrost i rozwój miasta. W herbie widać również Różę Yorku. Łabędzie symbolizują Aborygenów i Europejczyków.
 
Symbole Australijskiego Terytorium Stołecznego:
 
Royal Bluebell


Gang-Gang Cockatoo
Kolorami Australijskiego Terytorium Stołecznego są:
Niebieski i Złoty
 
 
 
********************************************************
 
VICTORIA
 
Flaga Victorii:
 
 
Flaga Victorii jak kilka poprzednich posiada w lewym górnym rogu Brytyjski Krzyż, na niebieskim tle widac Krzyż Południa z koroną powyżej, jest to obecnie korona Św. Edwarda. Flaga pochodzi z 1877 roku, w międzyczasie nanoszono niewielkie zmiany, ostatnie były w 1953 roku.
 
Victoria była drugim stanem który otrzymał herb. Na niebieskiej tarczy widnieje pięć gwiazd reprezentujących Krzyż Południa. Na górze widać kangura w jego naturalnych kolorach, kangur trzyma złotą koronę Królewską. Po obu stronach tarczy są dwie postaci symbolizujące motto państwa: "Peace and Prosperity" - "Pokój i Dobrobyt". Postać po lewej stronie uosabia spokój, nosi laurowy wieniec-koronę i trzyma gałązkę oliwną w dłoni. Postać po prawej stronie przedstawia dobrobyt, nosi diadem złotej pszenicy i trzyma róg, symbol obfitości.
Symbol Victorii
 
Pozostałe symbole Victorii:
 
Common Pink Heath

Leadbeater's Possum

Weedy Seadragon


Helmeted Honeyeater
 
Kolorami Victori są:
Niebieski i Srebrny
 
 
 
*********************************************************
 
TASMANIA
 
Flaga Tasmanii:
 
 
Podobnie jak wszystkie pozostałe Austrlijskiej Stany, Tasmania ma w lewym górnym rogu Brtytyjską Flagę oraz na niebieskiem tle znaczek-symbol stanu Tasmania. Znaczek przestawia czerwonego lwa na białym kole. Powody zaprojektowania tego znaczka nie są jasne, to sugerują historyczne więzi z Anglią i znaczek został zatwierdzony w dniu 29 Listopada 1875. Oficjalnie flaga została ogłoszona jako flaga tego stanu przez gubernatora Sir Stanley'a Burbury w dniu 3 Grudnia 1975 roku.
 
Herb Tasmanii został zatwierdzony przez Royal Warrant z polecenia Król Jerzego V w dniu 29 Maja 1917 i ogłoszony w 1919 roku. Widać na dwa tygrysy (uważane za wymarłe), na tarczy widać główne gałęzie przemysłu wiejskiego: pszenicę, jabłka, chmiel i owce. Nad tarczą widnieje czerwony lew a pod jego łapą kilof i łopata - symbole działalności górniczej. Na dole widać MOTTO: "UBERTAS ET FIDELITAS" - "Płodność i wierność".
Symbol Tasmanii
 
 
Pozostałe symbole:
 
Tasmanian Blue Gum

Leafy Seadragon
Koloramii Tasmanii są:
Butelkowa zieleń, Żółty i Maroon czyli głęboka ciemna czerwień.
 
******************************************************************
********************************************
**********************
******
*
 
Mam nadzieję że informacje tu zamieszczone okażą się ciekawą lekturą i przybliżą swoją historię osobom z poza Australii a także ludziom tutaj mieszkającym.
 
Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z rządowych stron internetowych oraz google:
Tasmania:
Victoria:
New South Wales
Queensland
North Territory
South Australia
Western Australia
ACT
 
***
**
*
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz