poniedziałek, 14 stycznia 2013

Baha'i Temple - jedyna taka w Australii


Świątynie Baha'i są jedyne w swoim rodzaju ponieważ można znaleźć jedną na każdym kontynencie.
O Świątyni Baha'i dowiedzieliśmy się z lokalnego przewodnika i postanowiliśmy zobaczyć ją w drodze powrotnej. Jest jedną z siedmiu świątyń na świecie, jednak za niedługo można będzie powiedzieć jedną z ośmiu ponieważ w Chile zostanie zbudowana równie piękna świątynia Baha'i.
 
 
Świątynia powstała w Ingleside (dzielnica Sydney) w Nowej południowej Walii i została ukończona w 1961 roku. Mozna w niej spotkać kilka różnorodnych stylów architektonicznych:
wpływy azjatyckie mieszają się tu z włoską architekturą XVI wieczną inspirowaną przez budowale Andrei Palladio jak i wpływami lokalnymi.
 
 
Świątynia ma symbolizować opal, który jest kamieniem typowym dla Australii.
Kawałki kamienia zatopione w ścianach świątyni powodują, że świątynia skrzy się w promieniach słońca. Jest to 40 metrowa budowla w której znajduje się sala modlitewna dla 600 osób.
Świątynia jest otoczona ogrodami w których znajduje się centrum dla zwiedzających.
 

 
Na suficie wewnątrz świątyni jest wykaligrafowany symbol "The  Greatest Name" czyli Największe Imię oznaczające "Ya Baha'u'I-Abha" co w tłumaczeniu oznacza "O Glory of the All-Glorious"
czyli Chwała wszystkiemu co Chwalebne.

 
BAHAIZM
 
Jest to religia monoteistyczna, założona w Persji w XIX wieku przez Baha'u'llaha podkreślająca duchową jedność całej ludzkości. Szacuje się że obecnie na świecie jest około pięciu do sześciu milionów bahaistów w ponad 200 krajach. Jest to ruch religijny, bahaizm wyłonił się z babizmu.
 
Nauki bahaickie podkreślają zasadniczą duchową jedność najważniejszych światowych religii. Dlatego można zaobserwować że bahaizm łączy w sobie, między innymi, elementy judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i babizmu.Według wierzeń bahaickich historia religii stopniowo rozwijała się poprzez ciąg boskich posłańców, z których każdy założył religię dostosowaną do danych czasów oraz zdolności rozumienia ludzi w tym okresie. Wśród posłańców byli Kryszna, Abraham, Budda, Jezus, Mohamet i inni a ostatnio Baha'u'llah. Każdy posłanieć miał nauczać o nadejściu kolejnego.
 
Na innych kontynentach znajdują się pozostałe świątynie i każda wygląda inaczej.
 
 
 
My już jedną zobaczyliśmy, teraz czeka na nas 6 a w przyszłości 7 gdy wybudują świątynię w Chile.
Może to być ciekawa życiowa przygoda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz