środa, 19 marca 2014

Górniczy region Queensland

Tak się złożyło, że mieszkamy w Queensland i raczej nic nie wskazuje na to, żeby miało być inaczej :) Nasze życie związane jest od samego początku z tutejszym górnictwem, więc postanowiłam opisać tą strefę przemysłu w kilku stanach, zaczynając od naszego Queensland.
 
 
Najbardziej znanym regionem górniczym w Queensland jest Bowen Basin. W tym regionie są największe złoża węgla w całej Australii. Sam region został nazwany po rzece - Bowen - przepływającej w pobliżu, a sama rzeka otrzymała tą nazwę na cześć Sir Georga Bowena.
Bowen Basin zajmuje powierzchnię 60, 000 kilometrów kwadratowych w samym środku stanu.
Większość kopalni odkrywkowych i podziemnych zlokalizowanych jest na północy, węgiel z tych regionów trafia do portów Hay Point oraz Dalrymple Bay, z regionów położonych bardziej na południe, węgiel trafia do portu w Gladstone.
 
 
Głównymi kopalniami i chyba najbardziej znanymi (choć tutejsi ludzie znają je chyba wszystkie, nie tylko te najbardziej znane) są kopalnie:
 
 
 
Goonyella Riverside Mine - Moranbah
Moranbah North - Moranbah
Collinsville - na północ od Moranbah
Peak Downs - niedaleko Moranbah
Broadmeadow - Moranbah
Oaky Creek - niedaleko Emerald
Gregory - niedaleko Emerald
Crinum - niedaleko Emerald
Kestrel - Emerald
Ensham - niedaleko Blackwater
Cook - niedaleko Blackwater
Minerva - Emerald
Dawson Mining Complex - Moura
Callide - Biloela
Mt. Isa Mines
 
 
 
 
Jest to tylko kilka takich najważniejszych i najbardziej znanych, w naszej okolicy jest nadal mnóstwo miejsc w których złoża węgla czekają na otwarcie kolejnej kopalni, takim miejscem jest np. Springsure i Rollestone na południu oraz Alpha na zachód od Emerald.
Kopalnie również znajdują się w pobliżu Capelli, Clermont, Dysart.
 
Robert Logan Jack był pierwszym geologiem z rządu Queensland, który zarejestrował złoża węgla w tym regionie w 1878 roku. Region Collinsvile był pierwszym w którym odkrywano złoża węgla w 1920 roku. W 2006 roku, 60% wyeksportowanego węgla z Australii pochodziło właśnie z regionu Bowen Basin. W 2010 roku prawie wszystkie kopalnie zostały zalane przez jedną z największych powodzi. Wiele kopalń nie było w stanie kontynuować prac i wywiązywać z podpisanych kontraktów.
 
Jeśli chodzi o różnice pomiędzy tymi miastami, to nie specjalnie się one różnią. Są małe, mało ciekawe, żadnych atrakcji w pobliżu. Po prostu miasteczka górnicze, gdzie ludzie ciężko pracują, kobiety zazwyczaj siedzą z kilkoma dzieciakami w domu i tyle.
Górnicy mają różne zmiany, najczęściej spotykanymi zmianami są 4/4 5/5 4/5 5/4, są również zmiany 7/7 a w innych stanach Australii, praca trawa 3-4 tygodnie 1 tydzień wolnego.
 
Poniżej kilka zdjęć z różnych kopalń i miejscowości:
 

Nasze miasto - EMERALD - podczas powodzi w 2010 roku

 
Dla zainteresowanych tematem tutejszych kopalń, przepisów itp. zapraszam na rządową stronę:

Jeden z ostatnich koni w kopalni podziemnej


 


 
Mt. Isa - nieco inny region, jednak najbardziej znane miejsce w Australii
 
Poniżej kilka zdjęć z campów na których mieszkają górnicy:
  
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz