środa, 19 marca 2014

Capricorn Caves

Ostatni weekendowy wypad na Capricorn Coast i kolejna nowa dla nas atrakcja :)
Wybraliśmy się do Capricorn Caves, zobaczyć tutejsze jaskinie. Miejsce znajduje się 23 km na północ od Rockhampton. Samo miejsce zostało odkryte w 1882 roku przez Norweskiego migranta Johna Olsena. John Olsen w wieku 57 lat wraz z synami Theodorem i Johnem Juniorem dokonał odkrycia tych jaskiń. Dwa lata później otworzył tą atrakcję dla turystów, działa nadal i jest jedną z najdłużej działających atrakcji turystycznych w Australii. W 1892 roku, w jaskiniach odkryto guano - odchody nietoperzy. Wtedy zaczęło się wydobywanie tego surowca, średnia cena za 1 tonę guano wynosiła $12. Aktualnie, w trakcie zwiedzania nadal można przejść przez guano, raczej innego wyjścia się nie ma :) Największa warstwa guano to 20 metrów w jaskiniach. W jaskiniach można zobaczyć latające nietoperze, nam udało się zobaczyć kilka :)
Oprócz zwykłego zwiedzania jaskiń, można również skorzystać z szerszego zakresu tej atrakcji, np. zjazdów na linie, wspinaczki, obserwacji tamtejszych zwierząt, kopania.

Zapraszam do zwiedzania :)
 

Dla turystów zwiedzających jaskinie, darmowy basenik :)


Tradycyjnie tutejsze zwierzaki, wszędzie się panoszą :)

 
W 1886 roku John Junior i jego brat Theodore wybudowali skręt do jaskiń na 14 mili. W 1903 roku John Olsen wybudował hotel zwany "Olsen's Caves Hotel", sam hotel położony był na skręcie do jaskiń. W Hotelu zatrzymywano się głównie na noclegi, oraz korzystano z hotelu jako bazy zmiany koni, w drodze na północ.  W 1911 roku przedłużono linię kolejową, która przebiegała obok Hotelu Olsena. W 1926 roku pojawiła się elektryczność w jaskiniach, co umożliwiło większy dostęp do dalszych jaskiń. W 1934 roku powstała w okolicy pierwsza szkoła.

Eastern Blue Tongue

Bearded Dragon - takiego zwierzaka ma w logo szkoły nasza córka 
Na powyższych i poniższych zdjęciach widać wejście do jaskiń
Most wiszący po którym się wychodzi z jaskińJaskiniowy wielbłąd

Guano nietoperzy

 
Zwiedzanie jaskiń nie zalicza się do tych najtańszych, raczej cena jest taka standardowa jak na tutejsze atrakcje. Zwykłe zwiedzanie jaskiń kosztuje $27 za osobę dorosłą, a za dziecko $14.
Zwiedzanie trwa godzinę, razem z przewodnikiem. Zwiedzać mogą nawet osoby na wózkach inwalidzkich, bardzo dobrze przystosowano platformy dla nich.
Nocne zwiedzanie również jest dostępne, jedynie trzeba wcześniej zarezerwować tą opcję.
Dla zainteresowanych polecam stronę:

To oświetlenie skał nazwano Capricorn Sunset

Capricorn Sunset

Najstarszy most w jaskiniach zbudowany przez Olsenów, do dzisiaj stoi, jednak nie jest używany.


The Cathedral Cave - kaplica w jaskiniach, jedno z najpopularniejszych mieć na ślubDroga powrotna
 
 
 Kolejna atrakcja zaliczona w tym regionie, zostało jeszcze kilka, a później trzeba będzie zacząć jeździć w inny region. Szkoda, że tu wszędzie tak daleko...
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz