czwartek, 20 marca 2014

Górnictwo Nowej Południowej Walii

W porównaniu do Queensland, o Nowej Południowej Walii nie wiele wiem na temat górnictwa. Byliśmy raz w NWS jednak nasza wizyta nie miała nic wspólnego z górnictwem. Kojarzę kilka nazw i regionów i musiałam, trochę pogrzebać. Mam nadzieję, że udało mi się ciekawe informacje nadające się na kontynuację artykułów w tym temacie.
 
 
W Nowej Południowej Walii, jest dość sporo różnych kopalni, w zasadzie mamy tu cały przekrój :) Mamy tu kopalnie srebra, cynku, złota, ołowiu, cyrkonu, miedzi, tytanu oraz węgla.
Jak się można domyślać, najwięcej jest kopalni węgla w regionie Upper Hunter, Central West i New England. Ja kojarzę tylko miasto Narrabri, jednak jest więcej górniczych miasteczek
tj. Boggabri, Quirindi, Gunnedah, Denman, Singleton, Muswellbrook, Orange, Parkes, Mudgee, Kandos, Lithgow oraz West Wyalong. Są również dwa mniejsze regiony na wschodzie Lower Hunter i Illawarra. W tych dwóch regionach są jedynie kopalnie węgla kamiennego.
Miejscowości jakie się zaliczają do miasteczek górniczych to:
Tahmoor, Appin, Helensburgh, Douglas Park, Wollongong, Mt. Kembla (dwie chyba najbardziej znane miejscowości w NSW), Medway New Berrima, Wyong, Cessnock i Newcastle - to nie takie małe miasteczko, osobiście mogłabym tam mieszkać :) kolejną miejscowością jest East Maitland, Gloucestor, Stroud, Seahampton, Lake Macquarie, Killingworth.
W regionie Central West są też kopalnie złota i miedzi. Pozostałe kopalnie znajdują się w regionie Far West, jest niewiele na przykład kopalni cyrkonu i tytanu jest po jednej a kopalń cynku i ołowiu po dwie na zachodzie stanu.Kilka faktów na temat kopalń w NSW
Kopalnie w Nowej Południowej Walii wyprodukowały
221 milionów ton surowego węgla oraz
167 milionów ton węgla na potrzeby handlu.
Kopalnie w NSW wyprodukowały 172,000
ton miedzi i 28,000 kilogramów złota.
Łącznie wydobycie było warte $24,5 biliona,
w tym $20,7 to koszt wydobycia węgla, $1,4 miedzi,
oraz $1,8 złota.
Około 82% węgla wyeksportowano, resztą
wykorzystano do wytworzenia energii elektrycznej
w elektrowniach węglowych.
Według danych z sierpnia 2013 w górnictwie
NSW pracuje 53,745.
Chiny są drugim największym klientem Australii
i otrzymują około 23 mln ton węgla, odrobinę
więcej 63 mln ton powędrowało do Japonii.

 
Jak wiadomo górnictwo podziemne wymaga tworzenia tuneli, którymi będę mogły przejechać maszyny wydobywające surowce. Dzięki górnictwo podziemnemu wydobywa się nie tylko surowy węgiel ale również minerały metaliczne tj. złoto i miedź.
W Nowej Południowej Walii są dwa typy takich kopalni:
1. Bord-and-Pillar - jest to najstarsza technika górnictwa podziemnego, powszechna w NSW zanim wprowadzono drugi typ wydobycia w 1960 roku - Longwall .Metoda ta wykorzystuje siatkę tuneli
i obejmuje stopniowo cięcia paneli do pokładu węgla jednocześnie zostawiając filary węgla wspierające kopalnię. Tą metodę wyparł drugi typ wydobycia, jednak jest nadal używana w kilku mniejszych kopalniach tj. Newcastle i Yancoal's Tasman Mine.
 
 
 
2. Longwall Mining - wydobycie ścianowe podziemne - ta metoda zrewolucjonizowała górnictwo, pod względem bezpieczeństwa, kosztów i efektywności i przede wszystkim opłacalności wydobycia na dużą skalę. W górnictwie ścianowym używa się kombajnów mechanicznych do cięcia węgla, węgiel spada na taśmę transportującą go do innej części kopalni odpowiedzialnej za eksport. Obok kombajnu stoją sekcje wspierające korytarz, sekcje przesuwają się do przodu i rozpierają. Górnictwo ścianowe jest bardziej wydajne niż Bord-and-Pillar ponieważ nie pozostawia filarów węgla a co za tym idzie, więcej surowców mineralnych może być wydobytych. Przykłady kopalń ścianowych:
Centennial Coal's Angus Place w pobliżu Lithgow, Kestrel Mine w Emerald, Broadmeadow Mine w Moranbah i wiele wiele innych.
 
 
Poniżej kilka zdjęć z różnych kopalni w Nowej Południowej Walii
Newcrest Ridgeway Mine


Northparkes MineCadia Valley Operations - jedna z największych kopalni złota w Australii

 
Węgiel po wydobyciu, ma wiele zanieczyszczeń, tj. kamienie, skały i brud, które trzeba usunąć poprzez mycie oraz specjalne traktowanie tzw. "leczenie" w zakładzie przeróbki węgla.
Przeróbka sprawia iż zasoby węgla są bardziej opłacalne poprzez poprawę jej jakości, a także obniża koszty transportu poprzez zmniejszenie odpadów. Przeróbka minimalizuje również wpływ na jakość powietrza w czasie transportu węgla do elektrowni lub do portów eksportowych w Newcastle
i Wollongong. Przetwórstwo minerałów obejmuje szereg działań , w tym poszukiwania, wydobycie
i produkcję surowców. Nowa Południowa Walia przoduje w Australii w przetwórstwie minerałów,
i przyczynia się do zwiększenia infrastruktury w produkcji stali, aluminium i cementu, a także materiałów ogniotrwałych stosowanych do produkcji szerokiej gamy materiałów takich jak wykładziny pieców i spalarni.
 
Historia Górnictwa w Nowej Południowej Walii

 
Górnictwo w Nowej Południowej Walii istnieje od ponad 200 lat, zapewniając tym samym miejsca pracy, bezpieczeństwo, niezależność i bogactwo (?) Żaden inny stan nie odegrał tak ważnej i największej roli w historii górnictwa Australijskiego. Górnictwo węgla kamiennego rozpoczęło się niedaleko Nobbys Head w Newcastle w 1790 roku. Pierwszy statek eksportujący węgiel z Australii wypłynął w 1799 roku z Newcastle. W 1880 roku do Newcastle dołączyły inne miasta uczestniczące w wydobyciu i transporcie węgla kamiennego po za granice Australii, były to miasta Wollongong oraz Broken Hill. Na dzień dzisiejszy, Newcastle jest największym portem na świecie zajmującym się eksportem węgla kamiennego.
 
Na południe od Sydney, inna miejscowość Illawara zaczęła również rozkwitać pod względem wydobycia tym razem węgla koksującego, wspierając tym samym główne gałęzie przemysłu czyli produkcję stali. Pierwsza kopalnia w regionie Illawara powstała w 1848 roku w Mount Keira.
Na dzień dzisiejszy Illawara nadal pozostaje jednym z wiodących producentów stali oraz wyrobów stalowych w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Z portu Mount Kembla również wypływa węgiel i stal. Węgiel stanowi największą i najważniejszą część tutejszej gospodarki, jednak pozostałe surowce odgrywają równie ważną rolę, szczególnie w historii górnictwa Nowej Południowej Walii. Złoto odkryto w pobliżu miejscowości Orange w 1851 roku, wywołując tym samym gorączkę złota. W 1870 roku w Cadia Hill również znaleziono złoto, ale także i miedź. To miejsce jest aktualnie największą kopalnią złota w Australii.


Mount Boppy - kopalnia złota
 Kolejne regiony Nowej Południowej Walii powoli odkrywano a także to co się tam kryło. Do dziś istnieje mnóstwo firm, małych i średnich zaopatrujących przemysł górniczy i wspierających lokalną gospodarkę. Są to nie tylko ośrodki regionalne, które rosły i rozwijały się poprzez wydobycie. Przedmieścia Sydney tj. Balmain i Glebe zostały stworzone na samym początku gdy odkryto i wydobywano węgiel. Stolica stanu, nadal otrzymuje profity z wydobycia węgla, wiele firm na tym również korzysta.

 
Mam nadzieję, że artykuł Wam się podobał, czeka mnie jeszcze jeden w tym temacie.
Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o górnictwie w Nowej Południowej Walii polecam stronę:
 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz