niedziela, 3 lutego 2013

Tegoroczne wybory parlamentarne w Australii


Premier Australii - Julia Gillard w swoim pierwszym przemówieniu politycznym (pierwszym w 2013 roku) niespodziewanie zapowiedziała, że wybory parlamentarne odbędą się 14 września 2013 roku. Podkreśliła, że uczyniła to aby położyć kres spekulacjom i niepewności.


 


"Nie jest w porządku aby Australijczycy musieli zgadywać i nie jest w porządku aby Australijczycy nie mogli patrzeć na ten rok w warunkach pewności i stabilizacji" - powiedziała Julia Gillard w przemówieniu dla National Press Gallery.

"Dlatego w interesie pewności, transparentności i dobrego rządu ogłosiłam dzisiaj datę wyborów". Dzisiaj tzn. w środę 30 stycznia 2013.

Zdaniem pani premier, znając termin wyborów, wyborcy będą mogli łatwiej skupić się na problemach merytorycznych - ważnych dla całego kraju. Wybory w Australii powinny odbyć się przed końcem bierzącego roku.                                                                                                                  
Sondaże sugerują, że Julia Gillard straciłaby władzę, gdyby wybory odbyły się teraz, na rzecz konserwatywnej opozycji kierowanej przez Tony'ego Abbotta.


Wyborcy zadecydują czy Australia utrzyma kontrowersyjny
podatek od emisji związków węgla do atmosfery oraz 30 procentowy podatek od zysków z eksploatacji złóż węgla
i rudy żelaza tzw. "Carbon Tax".
Jednak zarówno koalicja rządąca jak i opozycja zgadzają się co do większości innych zagadnień, w tym opowiadają się za zacieśnianiem współpracy z Chinami, największym partnerem handlowym Australii.

Niższa Izba Parlamentu australijskiego (Izba Reprezentantów) wybierana jest na 3-letnią kadencję, co 3 lata wybierana jest połowa Senatu. W ostatnich wyborach w roku 2010 Australijska Partia Pracy (ALP), której przewodzi Julia Gillard nie uzyskała większości
i zdobyła władzę dzięki poparciu deputowanych niezależnych i jednego reprezentującego Zielonych. Rząd Gillard ma obecnie w Izbie Reprezentantów większość zaledwie 1 głosu.

Tak wczesne ogłoszenie terminu wyborów oznacza, że prawie cały rok 2013 będzie rokiem wyborczym. W Australii kampania wyborcza jest zazwyczaj krótka, trwa przeważnie około miesiąca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz