poniedziałek, 18 lutego 2013

Pies kontra Kazuar

Pies, mówi się o nim, że to najlepszy przyjaciel człowieka. Człowieka być może, jednak nie innych zwierząt.

 
 
 
Kazuar to duży "ptak", ogólnie duży zwierzak. Co by mogło mu zaszkodzić? No właśnie...
...zwyczajny pies. Psy są główną przyczyną zgonów Kazuarów. Szczególnie na obszarach w pobliżu zabudowy mieszkaniowej, gdzie psy mogą zaatakować i zabić kazuary, gdy te wędrują do obszarów podmiejskich poszukując żywności lub wody.
 
Dorosłe ptaki są w stanie bronić się przed psem, jednak pisklęta i młode kazuary są zbyt małe. Jeżeli jest większa ilość psów i razem atakują kazuara, ten niestety nie ma szans na obronę. Atakują je tak długo, aż będą wyczerpane i nie będą się w stanie bronić. W ostatnim czasie można było usłyszeć, że pies zabił kazuara na Mt. Whitfield w Cairns.
 
Psy były szkolone do polowań na świnie, jednak polubiły polowania na kazuary, co prowadziło do ich śmierci. Takie zgony są jednak nie zgłaszane. Oczywiście jest nielegalne trzymanie psa na terenie Parku Narodowego, jednak czasami psy uciekają, gubią się i w ten sposób również dochodzi do śmierci kazuarów.
 
 

W stanie Queensland psy muszą być zarejstrowane w lokalnym urzędzie i trzeba potwierdzić, iż pies przebywa na terenie prywatnej nieruchomości ogrodzonej płotem. Zarówno jak psy tak i koty też muszą być zarejstrowane w urzędzie. Za brak rejetracji psa lub kota, możemy dostać karę w wysokości $200.
 
Właściciele psów mogą pomóc:
 
- odbudowując swoje ogrodzenia po sztormach, cyklonach itp.
- trzymając swojego psa na smyczy podczas spacerów
- zgłaszać niezarejestrowane psy, dokuczliwe i agresywne psy
Kazuary lubią tak jak kangury pojawiać się na drogach, więc kierowcy powinni zachować ostrożność, jeżeli widzą znaki informujące o występowaniu tych zwierzaków w okolicy.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz