niedziela, 18 maja 2014

Dairy cattle & Beef cattle

Dziś będzie o tym co się tu jada...
czyli krowa na mięso i krowa mleczna :-)
Lub jak kto woli... bydło
 
Beef cattle czyli bydło, jest w Australii hodowane dla mięsa. Oprócz tego bydła jest jeszcze jeden rodzaj zwany Dairy cattle czyli bydło do produkcji mleka. Postaram się w jakiś ciekawy sposób opisać to co zjadamy :-) Zacznę od tych mlecznych...
 
Najpopularniejsze Australijskie stada krów/bydła mlecznych. Są one specjalnie hodowane aby dawały jak najwięcej mleka. Stada mleczne składają się z czterech różnych grup bydła:
 
COWS - Krowy - samice, które urodziły cielęta i produkują mleko. Krowy tworzą większą część całego stada.
BULLS - Byki - są to tzw. ojcowie stada. W stadzie jest ich zaledwie kilka.
HEIFERS - Jałówki - są to młode samice, zwane "nastolatkami", które nie miała jeszcze cielaka. Po krowach, one tworzą drugą najliczniejszą grupę w stadzie.
CALVES - Cielęta - żeńskie cielęta są hodowane do jałówek i krów. Męskie cielęta hoduje się aż staną się bykami i najczęściej się je sprzedaje.
 
W Australii istnieje wiele ras krów, głównymi rasami bydła są:
Holstein Friesian, Jersey i Aussie Red. Każda z nich posiada inne kształty i ubarwienie.
Opiszę krótko te trzy rasy, gdyż są one najczęściej spotykane u nas.
 
HOLSTEIN FRIESIAN - pierwotnie krowy pochodzą z Holandii, jednak w ostatnim czasie wiele zwierząt hodowlanych pochodzi z Ameryki Północnej. Są one głównie czarno białe, są one najbardziej popularnymi krowami na świecie. W Australii z 1.7 miliona krów, 1.4 miliona stanowią krowy Holstein. Najwięcej jest ich w stanie Viktoria, jednak są one spotykane na terenie każdego z pozostałych stanów. Niektóre krowy potrafią wyprodukować około 10.000 litrów mleka rocznie. Rasa Holstein jest zaliczana do największej pod względem wzrostu rasy bydła mlecznego. Krowy osiągają 150cm wzrostu i mogą ważyć ponad 600kg. Natomiast byki osiągają wzrost 180 cm,
a wagą dorównują samochodom czyli ponad 1000kg.
 
HOLSTEIN FRIESIAN
 
JERSEY - krowy pochodzą z wyspy Jersey położonej na kanale La Manche pomiędzy Anglią i Francją. Zostały zakupione przez Australię w 1829 roku. Są one dość małe, kolor jest płowy, z czarnymi końcówkami na pysku, uszach i nogach oraz ogonie. Mleko tych krów jest najlepsze do robienia masła, jest bardzo kremowe. Krowy Jersey są najmniejsze z krów mlecznych, ważą do 500kg. Są one nie mniej popularne od rasy Holstein.
JERSEY
 
AUSSIE RED - jest to bydło hodowane w Australii, posiada w sobie połączone linie genetyczne, czerwoną skandynawską oraz Australijską czerwoną do której zaliczają się rasy Illawarra oraz Ayrshire. Są one średniego wzrostu, głównie w kolorze czerwonawym z białymi plamkami.
Są one niezwykle odporne, mleko które dają, zawiera duże ilości białka i średnią ilość tłuszczu.
 
AUSSIE RED
Jak się dba o takie krowy.
Hodowcy muszą przestrzegać rygorystycznych wymogów odnośnie żywności w celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom. Krowy muszą być zdrowe, wyglądać zdrowo, dawać wysokiej jakości mleko, które wchodzi w skład innych produktów mlecznych.
Każda krowa posiada unikalny znaczek - kolczyk na uchu, który pomaga rolnikom regularnie monitorować krowy. Producenci mleka prowadzą ewidencję wszystkich pasz dostarczanych do rolników, oraz historię problemów zdrowotnych każdej krowy. Chore krowy przetrzymuje się w oddzielnych strefach, jednak niezbyt daleko, co zapewnia im szybki dostęp do pozostałych mlecznych krów gdy wyzdrowieją. Mleko chorych krów jest trzymane oddzielnie i utylizowane.
Rolnicy muszą utrzymywać sprzęt do dojenia w czystości, krowy muszą być dojone w czystych warunkach. Krowy potrzebują dużych ilości wody każdego dnia, gdyż mleko które dają składa się w dużej mierze z wody. Krowy mogą pić około 100L wody dziennie.
Krowy potrzebują zrównoważonej diety, która dostarczy im dużo energii aby utrzymać swoje ciało i produkować mleko. Głównym pokarmem krów jest pastwisko, gdzie znajduje się mieszanka traw i roślin strączkowych, rolnicy dają krowom również ziarno które dostarcza energii krowom, dają je im również jako zachętę do wydojenia ich. Krowy jedzą około 40kg pożywienia dziennie.
W diecie krów znajdziemy pięć składników: pastwisko, siano, kiszonka, rośliny pastewne i ziarna.
 
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o krowach mlecznych to polecam stronkę:
 
 
BEEF CATTLE
 
Jest to bydło mięsne, hodowane tylko na mięso. Mięso z byka jest nam dobrze znane pod nazwą - wołowina - u nas - beef - produkcja takiego mięsa jest podzielona na trzy etapy. " cow-calf operations, backgrounding i feedlot operations.". Tłumaczenie tych nazw może być dziwne więc daruję je sobie, po prostu uznajcie je jako za zwykłe nazwy. Bydło jest dzielone na kilka grup z których ich mięso służy do czegoś innego, mięso jednych służy do spożycia, z innych robione są wyroby skórzane, a jeszcze innych trafiają do szamponów i kosmetyków.
Chyba czasem lepiej nie wiedzieć co robią z tymi krowami.
Ogólnie jest około 70 ras bydła. Australia jest jednym z najbardziej efektywnych na świecie producentów bydła i trzecim na świecie eksporterem wołowiny. Wartość poza rolniczego mięsa w Australii szacuje sią na $12,3 biliona dolarów.
W latach 2012-13 Australia wyprodukowała około 2,2 miliona wołowiny i cielęciny. Największym Australijskim producentem wołowiny i cielęciny jest stan Queensland.

Najbardziej znanymi rasami bydła na mięso w Australii są Shorthorn i Hereford pochodzące z Wielkiej Brytanii, Zebu, oraz Brahman.

SHORTHORN - jest to rasa bydła domowego wyhodowana w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii przez R. Collinga i Ch. Collinga. umaszczenie jest jasne lub czerwone. Bydła Shorthorn używa się do tworzenia nowych ras, np. stworzono nową amerykańską rasę Santa Gertrudis. Do Stanów Zjednoczonych rasa została wprowadzona w 1783 roku. W Australii występuje od 300 lat, czyli bydło to przybyło wraz z pierwszymi osadnikami.


SHORTHORN

HEREFORD - rasa pochodząca z Anglii, a dokładnie z Herefordshire, za początek rasy uznaje się rok 1742, przyczynił się do tego Benjamin Tomkins, jego celem było stworzenie zwierząt które będą efektywnie wykorzystywały pastwiska oraz ziarno zbóż, będą odporne na warunki środowiskowe, a także szybko dojrzewały fizycznie. W 18 i 19 wieku Hereford był znacznie większym zwierzęciem niż teraz, rekord należy do byka Cotomore, który na wystawie w 1839 roku ważył 1770kg.
Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniona rasa bydła na świecie, w 1817r. po raz pierwszy trafiło do Stanów Zjednoczonych a w 1961 do Polski. Bydło Hereford jest średniego kalibru, szybko dojrzewa. Do zalet tej rasy zalicza się ich spokojny temperament co wpływa na bezpieczeństwo obsługi. Rasa ta nie powinna być opasa do wysokich wag, gdyż wtedy rośnie na nich spora tkanka tłuszczowa. Ubarwienie potrafi być zarówno jaskie jak i czerwone. Rasa ta w Australii występuje również od 300 lat, tak poprzednia. Jest ona najliczniejszą rasą w Australii, potrafi znieść ekstremalne warunki panujące w Australii.

HEREFORD

ZEBU - rasa pochodząca ze stref podzwrotnikowych, w Indiach jest otaczana kultem i jest uważana za świętą krowę. Charakteryzuje się garbem i wielkimi rogami. W starożytności było to udomowione bydło. Jest odporne na gorący i wilgotny klimat oraz wiele chorób. Często jest krzyżowane z innymi rasami.

ZEBU

BRAHMAN - rasa pochodząca z Indii, charakteryzuje się dużym garbem i długimi opasłymi uszami. Może mieć rożne umaszczenie, szare, jasnoczerwone, brązowe a nawet czarne.

BRAHMAN
 
 Jest o wiele więcej ras występujących w Australii i na całym świecie. Całą książkę możny by pewnie o nich napisać. Ja wybrałam najbardziej popularne rasy.
Osobiście lubimy jeść beef, jednak dla nas musi być dobrze upieczone/uduszone, dosłownie rozpływać się w ustach. Z tego co mi wiadomo coś nie coś o gustach tutejszych ludzi, Australijczycy lubują się w krwistych stekach, w ostateczności zjedzą średnio wysmażony stek.
My nie przepadamy za widokiem czerwonego mięsa ;-)

No ale o gustach się podobno nie rozmawia :-)
 

2 komentarze:

  1. Świetny artykuł. Bardzo miło się czytało :) Podoba mi się hodowla bydła mięsnego w Australii.Te olbrzymie farmy, czerwona ziemia, kurz i kowboje na koniach zapędzający bydło rasy Brahman do zagród :) Czytając Twój post przypomniała mi się książka, niestety nie wydana w języku polskim pt" In the Middle of Nowhere " opowiada o życiu na dużej farmie bydła mięsnego w Terytorium Północnym. Choć wydana chyba w 2002 roku to może jest w Waszych bibliotekach.
    Czytałam gdzieś że w Australii również hodują bydło rasy Święta Gertruda, nie wiem czy słyszałaś ale podobno mięso tych krów jest tak dobre że można je jeść bez przypraw, chociaż to i tak pewnie zależy od gustu :) I jeszcze jedna australijska rasa o której słyszałam to krzyżówka Brahmana i Shorthorn tropikalna rasa bydła wyhodowana przez kilku hodowców w północnym Queensland - Droughtmaster.
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  2. Święta Gertruda to rasa z USA, jednak nie spotkałam się z nią tutaj. Chyba mam za mało doświadczenia z krowami :-) Jednak ich mięso bardzo mi smakuje.

    OdpowiedzUsuń