poniedziałek, 6 maja 2013

I & I Part 11 Nazwy miast Australijskich pochodzące od innych miast


Najwyższa pora dokończyć temat nazw miast pochodzących od innych miast. W ostatnim czasie nie miałam zbyt wiele czasu na pisanie, ale postaram się to nadrobić. Sama też zawsze dowiaduję się różnych ciekawych rzeczy gdy piszę moje artykuły.
 
Tak jak obiecałam w poprzednim artykule, piszę teraz na temat Australijskich miast, które swoją nazwę zawdzięczają miejscowości o tej samej nazwie na Wyspach Brytyjskich.
 
Udało mi się znaleźć kilka takich miast. Jedne są większe, inne mniejsze.
Nie znalazłam żadnego na Terytorium Północnym, ale nie twierdzę, że tam takowego nie ma.
Podobnie jest z Południową Australią, jednak niektóre dzielnice Adelajdy jak np. Salisbury odziedziczyły tą nazwę po innym mieście.

Oto najciekawsze, które według mnie warto opisać:
 
ZACHODNIA AUSTRALIA
 
Najbardziej znanym miastem i jednocześnie stolicą tego stanu jest PERTH.
Miasto założono w 1829 roku. Nazwę nadał temu miejscu James Stirling na cześć miasta o tej samej nazwie, które znajduje się w Szkocji.
Chcąc w ten sposób uhonorować Sir George'a Murray'a i jego miejsce narodzin (Perth w Szkocji).
Był on Sekretarzem Stanu do spraw wojny i kolonii Brytyjskich. 
 
Perth - Australia
Perth - Szkocja


 
 
 W 1856 roku Królowa Wiktoria nadała miastu prawa miejskie, a w 1877 doprowadzono linię telegraficzną z Adelajdy. Na przełomie XIX i XX nastąpił ogromny rozwój miasta, gdyż odkryto w pobliżu miasta złoża złota. W 1917 doprowadzono z Adelajdy transkontynentalną linię kolejową. W 1930 ukończono połączenie telefoniczne Perth z Adelajdą i resztą kraju.
 
 
NORTHAMPTON
Miejscowość położona powyżej Perth w Zachodniej Australii. Pierwsi Europejczycy założyli tam osadę w 1840 roku po odkryciu w okolicy złóż ołowiu i miedzi.
Ołów wydobywano w kopalni w Geraldine, a rudy miedzi w kopalni w Gwalla.
Iasto było znane pod nazwą "The Mines".
Przemianowano je na "Northampton" w 1871 roku na cześć Johna Stephena Hampton, który był Gubernatorem Zachodniej Australii, oraz na cześć Angielskiego miasteczka o tej samej nazwie, które jest położone w Hrabstwie Northamptonshire. Miasto jest położone 108km na północ od Londynu.
 
Northampton - Australia

Northampton - Anglia
 
 
VICTORIA
 
 
MELBOURNE - stolica tego stanu i największe miasto.
Nazwa miasta pochodzi od premiera Wielkiej Brytanii - Williama Lamba, wicehrabiego Melbourne, którego miejsce zamieszkania znajdowało się w pobliżu wsi "Melbourne" w hrabstwie Derbyshire w Wielkiej Brytanii.
 
Melbourne - Australia

Melbourne - Anglia
 
 
Melbourne zostało założone przez grupę wolnych osadników pod przywództwem Jana Batmana 8 czerwca 1835. W latach 50. XIX odkryto złoto w środkowej Wiktorii, co zapoczątkowało "Gorączkę Złota" i dzięki temu miasto zaczęło się szybko rozwijać.
Dzisiaj Melbourne posiada największą liczbę budowli ery Wiktoriańskiej na świecie zaraz po Londynie. Melbourne zostało pierwszą stolicą Federacji Australii 1 stycznia 1901 roku.
Stan ten trwał aż do 9 maja 1927, kidy otwarto parlament w nowo wybudowanej stolicy, która po dziś dzień jest Canberra.
 
 
NOWA POŁUDNIOWA WALIA
 
 
NEWCASTLE
Piękne miasto Newcastle, wspominałam o nim w jednym z moich wcześniejszych arykułów, jednak opisując nazwy, wspomnę raz jeszcze. Nie będę jednak powtarzać wszystkiego.
W miejsce dzisiejszego Newcastle jako pierwszy przybył Brytyjczyk John Shortland.
W 1804 roku, osada rozwijała się bardzo prężnie, kolejni osadnicy nazwali osadę "Rzeką Węgla" ( Coal River ), jednak niedługo potem zmieniono nazwę na "Newcastle".
  
Newcastle - Australia
Newcastle upon Tyne - Anglia


  

 
Newcastle w Australii stało się ważnym punktem wydobywczym Anglii, która sprawowała całkowitą kontrolę  nad nim.
 
 
TAMWORTH
Miasto położone jest pomiędzy Brisbane a Sydney.
W 1818 roku John Oxley przemierzał okolicę i przeszedł przez Peel Valley i to co zobaczył opisał w słowach: " Jakiekolwiek miejsce na tym świecie nie może sobie pozwolić na więcej korzyści z pracowitości osadników niż ta rozległa osada..."
W 1831 roku powstały tu pierwsze zagrody z owcami i bydłem. W tym samym roku firma rolnicza Australian Agricultural Company (AAC) otrzymała pozwolenie na dzierżawę 127000ha ziemi
w Goonoo Goonoo na południe od obecnej lokalizacji miasta.

W 1850 roku miasto otrzymało swoją nazwę "Tamworth" i zawdzięcza tą nazwę miastu Tamworth w Staffordshire w Anglii. Brytyjskie miasto w tamtym czasie reprezentował w parlamencie Robert Peel
i również na jego cześć Australijskie miasto posiada tą nazwę.Tamworth - Australia
Tamworth - Anglia

Tamworth to miasto, które jest znane z tego, że jest Australijską stolicą muzyki country.
Festival Muzyki Country jest organizowany zawsze pod koniec stycznia i jest to drugi największy festiwal muzyki country.
Tamworth słynie również z jeszcze jednej rzeczy, bowiem było to pierwsze miasto w Australii gdzie użyto elektryczności na ulicach 9 Listopada 1888 roku.


ABERDEEN
Jest to niewielkie rolnicze miasteczko położona w regionie "Hunter".
My natknęliśmy się na tą miejscowość jadąc do Sydney z Tamworth.


Aberdeen - Australia
Aberdeen - Szkocja (Wielka Brytania)

 
Pierwsi Europejczycy pojawili się w tym rejonie w 1824 roku, a wraz z nimi Henry Dangar.
Szukając czegoś na temat historii miasta natknęłam się na informację na temat nazwy miasta. Pochodzenia tej nazwy jest podobne do Sydney czy Melbourne
Informacje, które znalazłam mówią o tym iż Thomas MacQueen - brytyjski parlamentarzysta - nazwał to miasteczko na cześć swojego przyjaciela George'a Hamiltona-Gordona -
Czwartego Hrabiego Aberdeen.
 
 
QUEENSLAND
 
IPSWICH
Miasto położone na południowym-wschodzie stanu Queensland, 40km na zachód od Brisbane CBD.
Ipswich jest częścią wielkiej metropolii Brisbane.
 
Ipswich - Australia
Ipswich - Anglia

 
Okolicę odkryli Europejczycy w 1826 roku, kiedy Kapitan Patrick Logan wysłał część załogi w górę rzeki Brisbane. Odkryli oni pokłady zawierające duże ilości wapienia i innych minerałów.
Miasto zaczęło się szybko rozrastać i otrzymało początkowo nazwę Limestone, czyli wapień.
Jednak 1843 roku nazwa została przemianowana na Ipswich na cześć miasta o tej samej nazwie w Anglii.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz