czwartek, 23 maja 2013

Mackay


Dawno nigdzie nie byliśmy, nic tylko praca, praca, praca i szkoła ;)  więc postanowiliśmy w ostatnią sobote wybrać się do Mackay. Miejscowość położona ok.380km na północ od nas. Droga raczej monotonna, żadnych ciekawych punktów aż do Sariny, miejscowości położonej 30km przed Mackay.
W Sarinie udało nam się zobaczyć kolejną Wielka Rzecz z serii "Big Things in Australia".
Była to wielka żaba - "Big Cane Toad"


Na temat tej żaby pisałam w lutym tego roku artykuł pt. "Ropucha Ara".
Nie będę się więc powtarzać ani rozpisywać ponownie, w poprzednim artykule możecie znaleźć wiele interesujących informacji na jej temat.
Napiszę jedynie dlaczego W Sarinie znajduje się ta Wielka Żaba.
Można ja tam spotkać poniewaz w Sarinie jest ogromna fabryka trzciny cukrowej, a żaby te zostały sprowadzone z Ameryki Południowej celowo aby uporać się ze szkodnikami trzciny cukrowej.  

HAY POINT

Jadąc dalej po około 15-20km można zobaczyć znaki kierujące do punktu widokowego Hay Point.
W Aligator Creek skęcamy w prawo i po 10km docieramy do ogromnego portu do, ktorego przywożony jest węgiel i ładowany na statki.


Hay Poinyt to ośrodek przemysłu górniczego oraz port morski. Ogromny port morski.
Port składa się z dwóch masowych terminali węgla:
1. Dalrymple Bay Coal Terminal, którego właścicielami są Prime Infastructure Holdings
i Brookfield Asset Management
oraz
2. Hay Point Services Coal Terminal, który jest własnością zarządzaną przez spółkę Joint Venture
BHP Billiton i Mitsubishi.

Hay Point jest jednym z największych portów węgla na świecie.
Na horyzoncie można było wypatrzeć ogromne statki czekające na wejście do portu.


MACKAY - centrum miasta


Mackay położone jest 970km na północ od Brisbane, nad rzeką Pioneer.
Mackay nazywane jest stolicą cukru w Australii, ponieważ w tym właśnie regionie wytwarza się ponad jedną trzecią cukru trzcinowego w Australii.
Jest wiele kontrowersji na temat położenia geograficznego regionu.
Wiele osób twierdzi bowiem, że ten region zaliczany jest Central Queensland lub North Queensland.
Żeby rozwiać te sprzeczności, Central Queensland to Rockhampton,
North Queensland to Townsville, a Mackay znajduje się na obydwu tych obszarach ze służbami rządowymi w Townsville i Rockhampton, jednak obszar ten ogólnie znany jest jako:
MACKAY-WHITSUNDAYREGION  lub MACKAY-ARLIE REGION

Spacerując po głównych uliczkach miasta można spotkać na skrzyżowaniu dwóch ulic,
a dokładnie na każdym roku piękne mozaiki.
Przedstawiają one wschodzące słońce nad oceanem, chmury nad górami, ulewne deszcze ponad rzeką, rzekę wpadająca do oceanu oraz piękny księżyc.


 
Jak się każdy domyśla, pierwszymi ludźmi przemierzającymi ten region byli Europejczycy z Jamesem Cookiem na czele, nie wliczając rodzimych Aborygenów. 
W 1918 roku w Mackay uderzył tripikalny cyklon, powodując mnóstwo szkód i zniszczeń, 
a 18 lutego 1958 roku Mackay nawiedziła ogromna powódź spowodowana intensywnymi deszczami.
W ciągu 24 godzin spadło 878mm deszczu. Szczyt powodzi osiągnął  9,14 metra.
Powódź ta złamała wszelkie Australijskie rekordy.
15 lutego 2008, niemal 50 lat po poprzedniej ogomnej powodzi, miasto zostało zniszczone przez powazne powodzie spowodowane przerz ponad 600mm opady w ciągu 6 godzin.
Dwa lata później, w 2010 roku w Mackay i północne wybrzeże Arlie, uderzył Cyklon Ului.
Ponad 60.000 domów straciło prąd, jednka nie odnotowano zgonów.Mackay i region otaczający miasto słynie nie tylko z produkcji cukru trzcinowego, ale w ostatnim czasie to górnictwo stało się podstawa lokalnej gospodarki.

BLUEWATER TRAIL

Ogród Botaniczny, połozony w południowej cześci miasta jest punktem rozpoczynajacym Bluewater Trail. Jest to 20 kilometrowy szlak nie tylko dla pieszych ale również dla rowerzystów.


 

Oprócz pieknych widoków wzdłóż rzeki, najbardziej zaskoczył nas widok słynnego auta The Mystery Machine, którym poruszali się w kreskówkach Velma, Fred, Daphne, Kudłaty i Scooby Doo. Po drugiej stronie mostu, po kilku metrach można spotkać Wielkiego Banana z Mackay.
Nie jest tak wielki jak ten z Coffs Harbour, ale i tak robił wrażenie.


Jadąc dalej, kierowaliśmy się w stronę Mariny. Pogoda była świetna co dało nam niesamowitą widoczność na ocean. Po dotarciu do Mariny, najpierw wjechaliśmy na falochron i dotarliśmy do jego końca, lub początku jak kto woli. W kazdy bądź razie dotarliśmy do wejścia do portu, z niewielką latarnią morską.

 Spacerując po falochronie, można było zobaczyć statki na horyzoncie czekające na wejście do portu w Hay Point. Było tam równiez sporo wędkujących ludzi, podobno to jeden z kilku najlepszych regionów na wędkowanie i łowienie ryb.

 Gdy obejrzeliśmy piekne widoki z falochronu, udaliśmy się na druga stronę, gdzie znajdują się restauracje z cudownym widokiem na łódki. Było dosyć wczesnie jak na lunch, jednak ludzi nie brakowało.
 Idąc dalej, dotarliśmy do latarni morskiej. Niestety była zamknięta i nie udało nam się jej zobaczyć od środka. Latarnia powstała w 1885 roku w Pine Islet. Była w użyciu aż do 27 Sierpnia 1985 roku. W 1986 roku została przetransportowana do Mackay. Dzięki wielu ludziom, odnowiono i wyremontowano latarnię. Cały proces restauracji trwał aż do 1995 roku, a oficjalnie otwarto ją 20 stycznia 1996.
I można ją oglądać i zwiedzać po dziś dzień.
 Po drugiej stronie Mariny znaleźliśmy przyjemne miejsce na odpoczynek, czyli plac zabaw dla dzieciaków i ławeczki dla rodziców :) Oczywiście w takim miejscu nie mogło zabraknąć miejsca na BBQ

 Po zjedzeniu lunchu i krótkim odpoczynku, wybralismy się zobaczyć jeszcze kilka tutejszych plaż
i ruszyliśmy w drogę powrotną.

W Mackay można znaleźć 31 plaż. Najpopularniejsze to Harbour Beach, która zawsze jest strzeżona, oraz Marina Beach najlepsza do pływania. W północnej części miasta znanych jest kilka, m.in plaża w dzielnicy Bucasia, Dolphin Heads, Blacks Beach, Shoal Point i Eimeo oraz Slade Point.

Widoki były cudowne...

Plaża niedaleko Mariny


Plaża w Slade Point
Blacks Beach
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz