czwartek, 19 czerwca 2014

Australian UGG Boots

Od 1 czerwca oficjalnie zima zawitała do Australii a wraz z nią chłody, zimne noce i ciepłe ubrania. Oczywiście dla wielu z Was 13-15 stopni to pewnie ciepła wiosna jednak dla nas jest to bardzo niska temperatura i zimno. W nocy temperatura nawet spada do 4-5 stopni. Śpimy pod dwiema kołdrami bo jest na serio zimno, mury naszych domów nie są super szczelne, licho zbudowane, więc nie trzymają ciepła zimą, a latem można się ugotować z gorąca. Ja jednak chciałam napisać kilka słów o bardzo popularnym obuwiu, znanym na całym świecie, mianowicie o UGG Boots. Są fantastyczne, cieplutkie i wyglądają na prawdę przyjemnie. Prawie każdy tu je ma i gdy temperatura spada od razu każdy je zakłada :-)
 
UGG Boots, czasem zwane UGGS są najbardziej znane w Australii i Nowej Zelandii, wyrabiane z owczej wełny. Kto je jako pierwszy nosił? Nie uwierzycie... surferzy. Po raz pierwszy pojawiły się na ich nogach w 1960 roku, a w 1970 zostały wprowadzone na rynek brytyjski i amerykański przez lokalnych surferów. W Stanach zyskały swoją sławę dopiero w latach 1990-2000. W Australii są nosze najczęściej jako kapcie, jednak co raz częściej widać ludzi noszących je jako normalne obuwie.
 
Jednak w tym momencie znajdą się tacy, którzy zadadzą inne pytanie.
UGG czy EMU?
Która marka była pierwsza? Które buty są wygodniejsze: UGG czy EMU? Zwolennicy UGG twierdzą, że EMU jest właściwie ich podróbką. Zwolennicy EMU odpowiadają, że to UGG jest wytwarzane w Chinach, a EMU w Australii, także to one są autentyczną marką. Jaka jest prawda?
Buty typu UGG/EMU to obuwie bardzo do siebie podobne, wykonane z owczej skóry, na płaskiej syntetycznej podeszwie. Podobno już w latach 30-tych poprzedniego wieku były one produkowane w AU i NZ, Frank Mortel z fabryki "Mortels Sheepskin" twierdzi, że produkował takie buty w latach 50-tych i to on wymyślił nazwę UGG. Miała ona pochodzić od angielskiego słowa "UGLY", gdyż tak właśnie pierwszą parę wyprodukowanych przez niego butów określiła jego żona. W Australii kilkadziesiąt firm rości sobie prawa do używania nazwy UGG i produkowania tego typu obuwia. Okazuje się, że wszystkie one mają do tego prawo.
 
W Australii nazwa UGG i taki rodzaj butów jest uważana za tradycyjną, etniczną i nie może zostać zastrzeżona jako znak towarowy. Popularne buty z owczej skóry są w Australii uważane za produkt tradycyjny, podobnie zresztą jak na przykład polski wyrób - kierpce. Są częścią dziedzictwa narodowego i żadna firma nie może zastrzec ich wzoru czy nazwy. Jak więc wygląda kwestia samej marki "Australia UGG"? Jej historia wygląda następująco:
W 1978 roku, Australijski surfer Brian Smith wraz ze wspólnikiem Dougiem Jensenem zaczęli importować buty produkowane przez australijską fabrykę "Countr Leather" do Stanów Zjednoczonych poprzez założoną przez nich spółkę "UGG Imports". Sprzedaż butów rosła i w 1985 roku Smith wystąpił o zarejestrowanie na terenie USA znaku towarowego "Original UGG Boot UGG Australia". Wolni mu było tego dokonać w USA, ponieważ w tym kraju buty typu UGG nie były produktem tradycyjnym. W 1995 roku biznes Smitha wraz ze znakiem towarowym wykupiła amerykańska firma "Deckers Outdoor", która jest obecnie właścicielem marki. UGG Australia jest obecnie zarejestrowanym znakiem towarowym w ponad 100 krajach.
 
Co w takim razie z marką EMU?
Ta zostałą założona w Australii w 1994 roku, również przez byłego surfera - Andrew Raggetta. Firma ma swoją siedzibę w australijskim mieście South Geelong.
Marka UGG została zarejestrowana prawie 10 lat przed marką EMU, także łatwo ustalić, która powstała wcześniej. Żadna z firm nie może sobie jednak rościć praw do designu butów, gdyż obie czerpały inspiracje z wyglądu tradycyjnego, australijskiego obuwia. Jednka kwestię komercyjnego sukcesu pokracznych butów z owczej skóry należy przypisać firmie Deckers Outdoor, właścicielowi marki UGG, która wypromowała te buty na rynku amerykańskim.
 
 
 
Szał na UGG Boots zaczął się w 2000 roku. To właśnie wtedy te wygodne i ciepłe buty zaczęły ukazywać się w kolorowych magazynach modowych takich jak Vouge. W tym samym roku otworzył się pierwszy nowojorski salon UGG Australia, a buty UGG pojawiły się na corocznej liście ulubionych rzeczy tworzonych przez wpływową prezenterkę telewizyjną Oprah Winfrey
"Oprah’s Favorite Things®". Po opublikowaniu jej listy, cała Ameryka pokochała te buty a za nią w ślad poszła Europa i reszta świata.
 
A Wy macie swoją ulubioną parę UGG lub EMU Boots?
Według mnie są fantastyczne i warto zainwestować w jedną parę dobrych butów.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz