wtorek, 15 kwietnia 2014

COMET - najstarsze miasto w naszym regionie

Ostatnio krążąc po naszym regionie zatrzymaliśmy się w małej mieścinie o nazwie Comet. Gdyby nie ograniczenia prędkości chyba nawet nikt by nie zauważył, że taka "dziura" istnieje :-) Trudno to nazwać miasteczkiem, jest na prawdę małe. Nie trudno zgadnąć, jak każda niewielka miejscowość tutaj, Comet próbuje nas czymś zainteresować. Tym czymś jest w tym wypadku krótka historia miasteczka wiążąca się z jej założycielem, kometą i starym drzewem. 
 
 
Znany odkrywca Ludwig Wilhelm Frederick Leichhardt, który wędrował poprzez tutejszą okolicę nazwał okoliczną rzekę Comet River, na cześć komety "Comet Wilmot Y2" którą zobaczył na niebie 29 Grudnia 1844r w trakcie swojej podróży do Port Essington w Północnym Terytorium. Comet znane było wcześniej pod inną nazwą "Cometville" i nazwę swoją również zawdzięcza nazwie okolicznej rzeki. Początkowo mieszkało tam 100 ludzi.
Leichhardt, pojawił się  w tej okolicy ponownie w 1847 roku, wtedy też na jednym drzewie wyrzeźbił napis DIG znane jako "DIG Tree", drzewo znajdowało się u zbiegu dwóch rzek Comet River i Nogoa Rover. Aktualnie można to drzewo i jego replikę zobaczyć w centrum miasteczka niedaleko torów kolejowych.


  
W 1878 roku populacja Cometville liczyła 1500 osób, w tym roku ukończono linię kolejową do Cometville. Transportowano stąd wełnę. Firma "Cobb and Co" zajmowała się pocztą pomiędzy Comet a Springsure i Clermont. Pocztę wożono autokarami. Szkoła i budynek sądu pojawiły się w okolicy, gdy przeniesiono stację kolejową do Emerald.
Obecnie w Comet jest szkoła, community hall, hotel, sklep z barem i caravan park. Na okolicznym terenie powstały hodowle owiec i bydła, oraz można zobaczyć mnóstwo farm z bawełną.
Niedaleko Comet jest położona kopalnia Ensham. Okolica wspiera około 233 ludzi, którzy zamieszkują ten teren, jest też tam 7 organizacji z wolontariuszami.
W ogóle wolontariat jest w Australii bardzo popularny. Czasem aż za bardzo.
 Oryginalne drzewo w którym napis DIG wyrzeźbił Leichhardt


Most na rzece Comet wybudowany przez Roberta Ballarda w 1878 roku. Przez most ten przejeżdżał pociąg kursujący z Westwood do Longreach. Linia znana była pod nazwą Great Northern Railway i w 1892 roku biegła z Rockhampton do Longreach. Most z drewna został zastąpiony stalowym w 1914 roku.  

 
Powyżej i poniżej znajdują się tablice pamiątkowe upamiętniające Ludwiga Leichhardta
i jego drugą ekspedycję, podczas której wyrzeźbił słynny napis "DIG".

 
O samej miejscowości nie ma co za wiele pisać, historia jej jest krótka, ale znacząca dla naszej okolicy. Miejscowości nie da się ominąć, droga z Emerald do Rockhampton jest jedna w linii prostej i chcąc nie chcąc przejeżdżamy przez Comet.
 

1 komentarz: