czwartek, 15 sierpnia 2013

"Big Things" - Big Mango, Big Watermelon i Big Pumpkin


Jadąc do Townsville musimy przejechać obok dosyć znanej miejscowości Bowen. Znanej głównie z faktu iż kręcono tam film pt. "Australia" z Nicole Kidman i Hugh Jackmanem, najbardziej zabawne jest to że miasto udawało inne miasto a mianowicie Darwin.
 
 
Nie wnikając w szczegóły, dojeżdzając do miasta możemy natknąć się na jedną z główniejszych tutaj atrakcji, na wielkie Mango, zaliczane do "BIG THINGS" w Australii.
Nie sposób to przeoczyć, ponieważ jst to kraina tego owocu - mango, po drodze można spotkać mnóstwo plakatów i szyldów informujących o lodach z mango, musie z mango, winie z mango
dosłownie wszędzie mango, mango, mango...
 
 
W połowie XIX wieku Bowen było centrum kwitnącej działalności handlowej pomiędzy Północnym Queensland a Indiami. Statki przypływające z Indii kupowału wiele produktów w tym mango.
Ziarna mango sadzono co raz dalej od centrum miasta uzuskując wspaniałej jakości owoce.
 
Pomysł na Wielkie Mango zrodził się w głowie radnego Burdekin Shire Mike'a Petersona,
jednak on sugerował aby Wielkie Mango powstało w Ayr, miejscowości położonej na północ od Bowen. Teraz mango jest tutaj w Bowen - miejscu a raczej "stolicy" tego owocu.
Budowa też nie należała do najłatwiejszych, pierwszy wykonawca nie był w stanie zakończyć prac, drugi poszedł do dobrowolnej likwidacji, i likwidator przejął niedokończone mango i nie chciał go oddać dopóki któs nie zapłaci rachunków. Zapłacono co do centa, jednak budowę przejął trzeci wykonawca i dokończył bydowę Wielkiego Mango.
 
Do dzisiaj są spory czy Mango jest w prawidłowej pozycji czy nie jest postawione do góry nogami, jednak jak dla nas jest super.
Jest wysokie na 10 metrów, projekt został ukończony z ceną 90,000 dolarów, prawie 60,000 po za budżetem. Projekt ukończono 25 maja 2002 roku.
 
BIG WATERMELON i BIG PUMPKIN
 
 
Wielki Arbuz znajduje się w miejscowości Gumlu, jest to pomiędzy Bowen a Ayr.
Oficjalnie nie jest on zaliczany do "Big Things in Australia".
Arbuz znajduje się przed wjazdem do prywatnej posesji, gdzie można kupić różne owoce i warzywa.
Obok Arbuza znajduje się Wielka Dynia (jak dla mnie dynia, jesli jest to coś innego proszę o poprawę w komentarzach).

 
 
Oprócz tych Wielkich owoców i warzyw udało nam się również zobaczyć Wielkie zwierzaki, ale to w następnym artykule...
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz