czwartek, 28 lutego 2013

I & I Part 7 Australijskie szkolnictwo - uniformy i studia


Nadarzyła się okazja do napisania kolejnej części o szkolnictwie. W tym artykule, znajdą się informacje o mundurkach szkolnych i kilka przykładów, kilka informacji na temat studiowania w Asutralii.
 
MUNDURKI SZKOLNE
 


 
 
 







Mundurki szkolne są obowiązkowe w każdej szkole w Australii. Australijski parlament uchwalił także ulgę
podatkową na zakup mundurków szkolnych.
Rodzice będą więc mogli odliczyć do 50% kosztów
zakupu mundurków. Nowa ulga będzie kosztowała budżet federalny 340mln AUD przez 4 lata.

Mundurki będą musiały spełniać wymagania określone przez szkoły. Nie będzie obowiązku posiadania na mundurkach tarczy szkolnej. Niektóre szkoły wymagają jedynie odpowiedniego koloru ubrania (co świetnie pokazuje kto do jakiej szkoły uczęszcza).  Mundurek szkolny w wydaniu Australijskim nie jest chińską szmatą, tylko  odpowiednim skrojonym "garniturem".

Typowe detale szkolnych mundurków dla chłopców to spodnie, krótkie spodenki, sweter oraz zapinana na guziki kuszula albo koszulka polo. Mundurki dla dziewcząt to spódnice, spódnico-spodnie, sukienki, sweterki, bluzki lub koszulki polo. Obowiązkowo każdy musi posiadać nakrycie głowy z logo szkoły. Można się spotkać również z takimi samymi ubraniami sportowymi dla dziewcząt i chłopców, chodzi mi tutaj o spodenki.



W szkołach prywatnych i katolickich uczniowie mogą również mieć krawat, kapelusz i/lub czapkę. Mundurki w takich szkołach są bardziej oficjalne, jednak w każdej szkole jest dyscyplina pod względem noszenia mundurka. Jedynie w miesiącach zimowych można spodenki zastąpić getrami (dot. dziewcząt). W każdej szkole należy przestrzegać zasad noszenia mundurka, należy szanować ubiór, w niektórych szkołach są zasady mówiące o tym iż nie należy opuszczać terenu szkoły w strojach gimnastycznych. Uczniów każdej szkoły może spotkać kara, jeżeli zostaną zauważeni przez nauczyciela lub inną osobę ze szkoły w miejscu publicznym, nieprawidłowo nosząc mundurek.
Jeżeli chodzi o krawaty, to w niektórych szkołach są one wymagane w innych nie, wymagane są przede wszystkim w lecie. Są jednak szkoły w których należy posiadać krawat przez cały rok szkolny.




Tradycją jest, że uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej i ostatnich klas szkoły średniej (11 i 12) noszą swetry, specjalne bluzki i koszulki przynależne tylko ich rocznikom. Na plecach zazwyczaj wymienione są ich nazwiska, lub po prostu widnieje tam dany rok w którym ukończą szkołę i napis np. "Seniors".

STUDIA
 
Temat studiów w Australii to właściwie temat rzeka. Jak w każdym innym kraju jest tutaj sporo możliwości, kolejnym tematem związanym ze studiami są wizy (studenckie).
 
W Australii tak jak w wielu innych krajach, mamy studia licencjackie, magisterskie, MBA.
Studia licencjackie, to najczęściej wybierane tutaj studia, nazywane Bachelor.
Są to tzw. studia "undergraduate", które trwają 3 lub 4 lata. Składają się więc z 6 lub 8 semestrów.
Aby otrzymać tytuł Bachelor w większości przypadków należy zaliczyć co najmniej 24 przedmioty. Po ukończeniu studiów licencjackich można kontynuować naukę na studiach podyplomowych, na poziomie magisterskim (Master Degree).
Studia Magisterskie są raczej rzadziej wybierane przez Australijczyków w przeciwieństwie do Polskich studentów. Australijczycy rzadko decydują się na kontynuację nauki na studiach po studiach licencjackich. W wielu przypadkach wolą najpierw zdobyć doświadczenie zawodowe a dopiero potem, w miarę możliwości finansowych, rozpoczynają studia podyplomowe na poziomie Master Degree, co również ułatwia pracę którą wykonują i wzbogaca ich wiedzę.
W zależności od kierunku studiów i uniwersytetu studia podyplomowe moga trwać od roku do dwóch lat.
MBA - Studia Master of Business Administration cieszą się coraz większą popularnością w Australii szczególnie wśród obcokrajowców. Aby dostać się na te studia w większości przypadków od kandydatów wymaga się odpowiednich kwalifikacji oraz udokumentowanego doświadczenia zawodowego. Oczywiście bardzo ważna jest znajomość języka angielskiego.
 
Przyjęcia na studia
 
Podobnie jak w Polsce rok akademicki w Australii dzieli się na 2 semestry.
Jednak jak kazdy się domyśla, rok akademicki w Australii rozpoczyna się w innym miesiący niż w Polsce, jest to bowiem luty, dodatkowo w lipcu możliwe są przyjęcia na wybrane kierunki studiów.
Aby dostać się na studia należy spełkić kilka podstawowych warunków.
Jednym z nich i chyba najważniejszym jest znajomość języka angielskiego na odpowiednim poziomie czyli English Proficiency Requirements. Najczęście wiedzę tą sprawdza się na podstawie wyników z egznaminu językowego IELTS. W wielu przypadkach musi być on zaliczony na poziomie 6.0 (IELTS Academic Module). Na kierunkach jak medycyna czy studia inżynierskie często egzamin IELTS musi być na poziomie 7.0.
W przypadku studiów licencjackich (undergraduate) zamiast potwierdzenia znajomości języka angielskiego zdanym na odpowiednim poziomie egzaminu IELTS, można zostać przyjętym na studia na podstawie ukończonego kursu językowego (najczęściej EAP) na odpowiednim poziomie w wybranych szkołach językowych i zostać przyjętym na daną uczelnię na podstawie tych wyników.
 
Oprócz znajmości języka angielskiego, potrzebne są odpowiednie dokumenty tj. świadectwo ukończenia szkoły średniej. W przypadku Polaków musi to być dokładnie dokument dojrzałości, czyli nasza matura. Dokumenty powinny być w języku angielskim lub przetłumaczone przez tłumacza na ten język.
 
Studenci którzy w trakcie studiów się przenoszą do innych krajów i kontynuują tam  naukę często pytają o uznawanie przedmiotów przez dane uczelnie. Niektóe z uniwersytetów Australijskich aby zachęcić zagranicznych studentów do studiowania na swoich kampusach oferują taką możliwość czyli zaliczanie niektórych przedmiotów. Może się to zdarzyć w przypadku studentów, którzy rozpoczęli  studia w Europie i planują ich dokończenie w Australii. Aby wybrany Australijski uniwersytet zadecydował o zaliczeniu przedmiotów należy złożyć wyciąg ukończonych przedmiotów na podstawie któego uczelnia zadecyduje ile przedmiotów może zostać zaliczonych.
 
Opłaty za studia
 
Studia w Australii są płatne i w porównaniu ze studiami w Polsce wydaja się one dosyć drogie. Należy jednak pamiętać, że wiele Australijskich uniwersytetów uznawanych jest za prestiżowe uczelnie posiadające kontakty z ośrodkami naukowymi na całym świecie.
Rok nauki na uniwersytecie to około 14.000-20.000 tysięcy dolarów i jeśli ubiegamy się o przyjęcie na daną uczelnię z zagranicy i uda nam się to, to musimy w całości opłacić studia za cały rok.
 
Aby ukończyć studia na poziomie licencjatu należy liczyć się z wydatkiem około 40.000-50.000 AUD za 3 lata nauki. Dwa lata nauki na studiach podyplomowych (magisterskich) to jakieś 20.000-30.000 AUD. Będąc w Australii, nie jesteśli zmuszeni do płatniści rocznych, możemy płacić co pół roku.
 
WIZY STUDENCKIE
 
W ostatnim czasie wizy studenckie to popularny i często poruszany temat.
Wizy studenckie wydawane są na okres dłuższy niż 3 miesiące i o ich długości decyduje czas przez jaki będzie się pobierać naukę w Australii.
O wizę studencką można aplikować na 4 miesiące przed planowanym rozpoczęciem kursu. Po uzyskaniu wizy, na któą się czeka około 2-4 tygodni, można przylecieć do Australii. Po zakończeniu kursu, wizy są ważne jeszcze przez jeden, dwa lub nawet trzy-cztery miesiące, w zależności od długości kursu i daty jego zakończenia. Pozwala to studentom pozostać trochę na terytorium Australii i np. spędzić ten czas zwiedzając kraj.
 
Długość nauki                                                  Ważność wizy po zakończeniu nauki
 
do 10 miesięcy                          wiza studencka jest ważna 1 miesiąc dłużej po zakończeniu nauki
 
więcej niż 10 miesięcy             wiza studencka jest ważna 2 miesiące dłużej po zakończeniu nauki
 
więcej niż 10 miesięcy             wiza studencka jest ważna 2 miesiące dłużej po zakończeniu nauki
   i nauka kończy się                  lub wydawana do 15 marca następnego roku kalendarzowego  
               w okresie                   (może więc być ważna 3 lub 4 miesiące dłużej po zakończeniu nauki).
listopad-grudzień                                                                                                                   
 
 
Edukacja w Australii to dobra inwestycja w samego siebie. Podróż na drugi koniec świata daje ogromne możliwości poszerzenia horyzontów, poznawania nowych kultur, zobaczenia ciekawych miejsc, doskonalenia swojeg znajomości języka, poznania ciekawych ludzi. Znajomości ze studentami z całego świata to ciekawe przeżycie, które każdy zapamięta do końca życia.
 
KATEGORIE WIZ STUDENCKICH
 
570Independent ELICOS dla zagranicznych studentów podejmujących naukę na kursach językowych typu ELICOS (English Language Intensive Courses for Overseas Students)
571Schools dla studentów podejmujących naukę w szkołach podstawowych, szkołach średnich (typu junior i senior secondary school) oraz w ramach międzynarodowej wymiany międzyszkolnej
572Vocation Education and Training (VET) dla studentów podejmujących naukę w specjalistycznych szkołach kierunkowych TAFE i College, na poziomie Certyfikatu I, II, III i IV, oraz Diploma i Advanced Diploma
573Higher Education dla studentów podejmujących naukę na poziomie Bachelor Degree, Graduate Certificate i Graduate Diploma oraz Master Degree
574Masters and Doctorate dla studentów podejmujących naukę i badania na wyższych uczelniach w zakresie studiów magisterskich i doktoranckich (Masters Degree i Doctoral Degree)
575Non-award Foundation Studies/Other dla studentów uczestniczących w różnego rodzaju kursach, których ukończenie nie wiąże się z otrzymaniem certyfikatu bądź dyplomu. Są to m.in. kursy przygotowawcze do studiów na Uniwersytecie
575AusAID or Defence Sponsored dla studentów kursów sponsorowanych przez rząd Australii lub Australijski Departament Obrony
 
 
APLIKACJA O WIZĘ STUDENCKĄ
 
Poniżej podaję warunki jakie należy spełnić ubiegając się o wizę studencką:
  
»  Należy posiadac wazny paszport (jego ważność nie powinna być krósza niż planowany czas nauki w Australii).
»   Należy zostać przyjętym na kurs w Australijskiej szkole i posiadać Confirmation of Enrolment (CoE) - potwierdzenie przyjęcia na ten kurs. Niektórzy pośrednicy pomagają w zapisaniu się odpowiednie kursy.
» Należy wypełnić wniosek wizowy - można go złożyć osobiście w Ambasadzie, lub online.
» Należy uiścić opłatę $535 za rozpatrzenie wniosku wizowego
» Trzeba posiadać ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w Australii, któe organizuje się poprzez zapis do szkoły.
» Trzeba przejść badania medyczne (jeżeli urząd imigracyjny będzie tego wymagał). Badania obejmują prześwietlenie klatki piersiowej, oraz ogólne badania internistyczne. Lekarze są również wyznaczani przez urząd imigracyjny. Badania robi się po złożeniu aplikacji o wizę studencką.
» Trzeba zadeklarować posiadanie wymaganych funduszy na czas pobytu w Australii, zazwyczaj jest to wyciąg z konta.
» Należy spełnić warunek dotyczący niekaralności
»Należy również spełnić warunek Genuine Temporary Entrant. Jest to konieczność udowodnienia że jest się Genuine Temporary Entrant - czyli aplikantem o wizę studencką, który za główny cel wyjazdu stawia sobie chęć nauki/studiów w Australii. By sprawdzić, że tak naprawdę jest urzędnicy rozpatrujący aplikację mogą wymagać dodatkowych dokumentów od aplikantów. Dokuemnty te mogą obejmować:
- potwierdzenia, że aplikanci posiadają do zadeklarowanych i wymaganych funduszy na pobyt w Australii
- aktualne CV (w Australii nazywa się to Resume)
dyplomy z poprzednich uczelni lub listy referencyjne od pracodawców potwierdzające zatrudnienie
- potwierdzenie zarobków
- list motywacyjny

 Istnieją również inne możliwości dla studentów, jak studiowanie połączone z pracą, można wtedy pracować 20h tygodniowo i legalnie co jest w tym najważniejsze.

O możliwości pracy podczas studiów napiszę w innym artykule. Tak jak napisałam wcześniej jest to bardzo szeroki temat i wiele można o tym pisać i mówić. Na stronahc internetowych również można znaleźć wiele porad i informacji jak starać się o wizę studencką. Jednak moim zdaniem, należy na własnej skórze przejść taki proces i porozmawiać z ludźmi którzy sami tego doświadczyli.

środa, 27 lutego 2013

I & I Part 6 - Australijskie szkolnictwo


W ostatnim czasie moje posty pojawiają się rzadziej, jest to spowodowane dużą zmianą u nas, bowiem udało mi sie dostać pracę i na pisanie na blogu mam mniej czasu, głównie popołudniami lub w weekendy. Tak, nawet w takiej małej mieścinie jak Yeppoon udało się dostać pracę, jak to mówią do odważnych świat należy, a że nie posiadam prawie tutaj jakiegokolwiek doświadczenia to co mi się trafiło i tak jest super. Zazwyczaj na emigracji nie znając nikogo pierwsze nasze zajęcia jakie się nam trafiają to praca w kuchni, w hotelach, sprzątanie, roznoszenie gazet itp. Mi właśnie udało się dorwać takie fajne sprzątanko, codziennie w godzinach które mi bardzo odpowiadają i zawsze zdążymy do szkoły z córcią i ja ją później zdąże odebrać, więc to jest WIEEEELKI sukces. Ogólnie tutaj (w Australii) pracodawcy starają się iść ludziom na rękę, co jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Będę się starała poisać o tym co się dzieje w naszej okolicy tak często jak tylko czas mi na to będzie pozwalał.
Teraz przęjdę do dzisiejszego tematu który, podzielę na dwa posty bo jest dużo do napisania,
jest to temat "Szkolnictwo w Australii".
 
Krótko mówiąc, ile stanów tyle systemów edukacyjnych. Ten fenomen jest efektem kolonialnej przeszłości Australii. Z kolonii tworzyły się stany, stwarzano własne służby celne, własną armię i policję. Osobne parlamenty, które podejmowały różnorakie decyzje, m.in. dotyczące szkolnictwa, czy szerokości torów. Tak, tak, w każdym stanie tory mają różną szerokość, jedynie linie "narodowe" są wszędzie takie same.
 
W każdym stanie szkoła podstawowa i średnia to 12 lat nauki zakończonych maturą. Obecnie programy są we wszystkich stanach podobne, i zdając maturę np. w Queensland, nie ma się większych problemów z dostaniem się na uczelnię znajdującą się np. w Nowej Południowej Walii. Ten system przez lata się unifikował i nadal to robi (jak szerokość torów), z pożytkiem dla obywateli.
Rok szkolny w Australii rozpoczyna się pod koniec stycznia i trwa do połowy grudnia. Rok szkolny podzielony jest na 4 okresy, a kazdy z nich trwa 9, 10 lub 11 tygodni. Poprzedzielane sa one trzema dwutygodniowymi przerwami tzw. feriami.
Nauka jest obowiązkowa przez pierwszych 10 lat, czyli całą 7-letnią szkołę podstawową i 3 pierwsze lata szkoły średniej. Część uczniów szkół średnich końćzy swoją edukację na 10 klasie, idą wtedy do pracy, na bezrobocie, lub zaczynają robić jakieś kursy. Pozostali uczniowie któzy zdecydowali się kontynuować naukę mają przed sobą jeszcze dwie klasy (11 i 12) a następnie egzaminy końcowe czyli maturę. Są to jednoczesnie egzaminy na studia uniwersyteckie lub kursy w tzw. instytutach TAFE, które można nazwać kursami pomaturalnymi.
 
W szkolnictwie Australijskim możemy spotkać się ze szkołami państwowymi (czyli szkoły stanowe), kościelnymi (przewaznie sa to szkoły katolickie i anglikańskie, jednak Australia to kraj wielokulturowy i możemy tutaj znaleźć szkoły z każdej religii), oraz szkoły prywatne.
Z tego co mi wiadomo, to w przypadku szkół średnich (nie wiem jak jest ze szkołami podstawowymi w innych miastach w innych stanach) istnieje i obowiązuje rejonizacja. Niektórzy twierdzą, że w tym przypadku sztuka polega na tym, aby mieszkać w rejonie dobrego liceum.
 
Szkoły Podstawowe
 
Szkoła ta trwa 7 lat, zaczyna się ją w wieku 5-6 lat a kończy jako 12-13 latek.
W szkole podstawowej dziecko uczy się czytać, pisać i liczyć. W tym roku szkolnym sami na własnej skórze się przekonaliśmy jakie zachodzą zmiany w szkolnictwie i że ogromny nacisk kładzie się na czytanie. Każdego dnia czytamy, wszystko co się da czytamy. Ktoś napisał w jakiejś opinii, że wiedzę z innych bardziej konkretnych przedmiotów (historia, fizyka czy geografia) dzieci mają przypadkowo. Ja się z tym nie zgodzę, pewnie opinia miała swoje lata, jednak w szkołąch w Queensland w tym roku w 2 klasie dzieci mają dużą zmianę i nowość i sa to zajęcia właśnie z historii, a dokładny temat w pierwszym semestrze to: "Zmiany technologiczne".
Z tego co wiem z rozmowy z nauczycielami, dla nich jest to duża nowość, a dzieciaki sa zadowolone.
Pewne zagadnienia, są poruszane w formie bloków tematycznych tj. Społeczeństwo i Środowisko (SOSE), Nauki (Science), czy sztuka i muzyka. Dzieci robią różne projekty i w ten sposób poznają jak co funkcjonuje. Projekty te mogą zająć nawet kilka tygodni.  
Bardzo często można spotkać się z formą referowania i wystąpień publicznych.
Sporo zajęć prowadzonych jest przy użyciu komputerów.
 
W późniejszych klasach, dzieci będą się uczyć dodatkowego języka obcego. U nas w Queensland jak się nie mylę jest to 4 klasa. W większych miastach jak Brisbane, Sydney, Melbourne, Perth, Adelajda czy Darwin, jest pewnie większa możliwość wyboru pod względem języków europejskich. Jednak przeważają języki azjatyckie jak np. japoński.
 
Jeżeli chodzi o zajęcia z wychowania fizycznego, my nie możemy narzekać. Dziecko nasze jest bardzo zadowolone, bardzo wygimnastykowane, chętnie bierze udział w tych zajęciach jak i we wiosennych rozgrywkach Mini Olimpics.
Z tego co widzimy, to świetnie zorganizowane są różne konkursy sportowe, rozgrywki piłki nożnej, cały czas zachęca się tutaj do ruchu dzieciaki. Jest mnóstwo zajęć dodatkowych po szkole.
 
W szkole nie ma ocen, są za to świadectwa, wyglądające bardzo nieoficjalnie. Zawierają informacje na temat absencji ucznia, zadań domowych (czy oddawane regularnie czy nie), z każdego przedmiotu jest wystawiona ocena końcowa i dodatkowo jest ona umotywowana dokładnym opisem (opinią) nauczyciela.
Czytałam sporo informacji na temat szkolnictwa Australijskiego, i z wieloma opiniami się nie zgadzam które tam czytałam. Ludzie, którzy przybyli do Australii z Europy Centralnej i Wschodniej często narzekają na jakość tutejszych szkół, bowiem są oni przyzwyczajeni do "poważnej" i wymagającej podstawówki, wiele osób narzeka na niski poziom jak dzieci mają w szkołach.
Ja się z tym nie zgadzam. Na własnej skórze, a dokładnie na skórze naszego dziecko razem z nią przeżywamy i przechodzimy przez tutejsze szkolnictwo i nie mamy temu systemowi nic do zarzucenia. Faktem jest to, że dzieci w pierwszej klasie piszą literki jak im się podoba, jednak teraz w drugiej klasie jest większa dyscyplina, literki muszą być sore, mieścić się w liniach.
Poziom naszej szkoły jest bardzo dobry, wszyscy rodzice z którymi rozmawialiśmy o tej szkole bardzo ją chwalą i mówią że to najlepsza szkoła w okolicy.
 
Szkoła Średnia
 
Szkoła średnia to już poważniejsza sprawa, a dwie ostatnie klasy (11 i 12) to już całkowita powaga.
W szkole średniej uczniowe są oceniani co okres i na koniec roku. Dokumentację z ocenami rodzice otrzymują pocztą (przynajmniej u nas).
 
Oto w zarysie przykładowy program w szkole średniej:
 
ROK 8:
- Angielski i/lub ESL - cały rok
- Zdrowie i WF - cały rok
- Język obcy - cały rok
- Matematyka - cały rok
- Nauki (Science) - cały rok (mieszanka fizyki, chemii i biologii)
- Społeczeństwo i Środowisko - cały rok (mieszanka historii, geografii i nauki o społeczeństwie)
- Technologia - cały rok ( w tym obowiązkowo Informatyka)
- Sztuki - cały rok ( teatr, myzka - w tym gra na instrumencie, sztuki wizualne)
 
ROK 9:
- Angielski i/lub ESL - cały rok
- Zdrowie i WF - cały rok
- Język obcy - cały rok (kontynuacja wybranego w poprzedniej klasie)
- Matematyka - cały rok
- Nauki - cały rok
- Społeczeństwo i Środowisko - cały rok
- Technologia - cały rok (w tym nadal Informatyka)
- Sztuki - cały rok (wszystko jak poprzednio + nowy przedmiot Multimedia)
 
ROK 10:
 - Angielski i/lub ESL - cały rok (pojawia się nowy przedmiot do wyboru - Dziennikarstwo)
- Zdrowie i WF - cały rok
- Język obcy - można kontynuować ale nie jest to obowiązkowe
- Matematyka - cały rok
- Nauki - cały rok (pojawia się nowy przedmiot do wyboru - Nauki w Sporcie)
- Społeczeństwo i Środowisko - cały rok (do wyboru Studia Azjatycje, Wychowanie Obywatelskie,
  Teoria Wiedzy, Nauka o Pracy).
- Technologia - cały rok (jak poprzednio Informatyka, oraz Programowanie i Budowanie Stron
   Internetowych).
- Sztuki - cały rok (jak poprzednio Multimedia)
 
ROK 11:
 
GRUPA 1:
Przedmioty Humanistyczne, Sztuka, Przedmioty Społeczno- Kulturalne.
Obowiązkowo:
Język Angielski i/lub ESL - cały rok
Studia na temat Australii - pół roku
Co najmniej dwa półroczne moduły spośród niżej wymienionych:
Biznes, Ekonomia, Geografia, Handel, Historia Starożytna, Historia Współczesna, Hotelarstwo, Języki obce (Japoński, Chiński itp), Media, Muzyka, Pedagogika, Praca i społeczeństwo, Prawo, Projektowanie, Rozwój Personalny, Sztuki Wizualne, Teatr, Turystyka, Turystyka aktywan, Żywienie.
 
GRUPA 2:
Matematyka, Nauki, Technologia - obowiązkowo cały rok
Co najmnije trzy półroczne moduły spośród niżej wymienionych, ( w tym musi być co najmnije jeden moduł z matematyką):
Biologia, Chemia, Cyfrowe Tworzenie Obrazów, Ekologia, Elektronika, Elektronika Samochodowa, Fizyka, Informatyka, Księgowość, Matematyka, Matematyka dla Biznesu, Obróbka Drewna, Obróbka Metalu, Samochody, Technologia i Społeczeństwo, WF, Zdrowie i Rekreacja.
 
ROK 12:
 
W ostatniej klasie sytuacja się zagęszcza i spiętrza, bowiem uczeń musi wybrać nie tylko przedmioty, ale również sposób w jaki będzie oceniany, czyli: Egzamin Państwowy (niezalezny od szkoły), Ocena Państwowa lub Egzamin Szkolny (przeprowadzony przez własną szkołę). Uniwersytety generalnie wymagają Egzaminów Państwowych. Egzaminy Szkolne w porównaniu do Egzaminów Państwowych są łatwiejsze i wystraczają do szkończenia szkoły.
 
Opisze teraz drogę do Egzaminu Państwowego. Uczeń musi zrobić w sumie 10 modułów, ale co najmniej po 2 z każdej grupy. Są również inne warunki jak np. ile przedmiotów musi być całorocznych, a ile półrocznych itp. Dla wyjaśnienia - 1 moduł to przedmiot trwający pół roku.
 
GRUPA 1:
Przedmioty Humanistyczne - Sztuka, Przedmioty Społeczno-Kulturalne.
Co najmniej 2 Moduły do wyboru z poniższych:
Angielski i/lub ESL, Ekonomia, Geografia, Historia Australii, Muzyka z występem solo, Prawo, Polityka, Studia Klasyczne, Sztuki Wizualne, Teatr, Współczesna Historia Europy i kontunuacja języków obcych.
 
GRUPA 2:
Matematyka, Nauki, Technologia
Co najmniej 2 Moduły do wyboru z poniższych:
Biologia, Chemia, Geologia, Fizyka, Informatyka, Księgowość, Matematyka, Matematyka Specjalna, Metody Matematyczne, Nauka o Żywieniu.
 
Jak widać, idąc do szkoły średniej zaczyna się wybór swojej własnej kariery. Pierwsze 3 klasy są całkiem ogólne, "wyższa szkoła jazdy" zaczyna się w klasie 11 i ona właściwie pokazuje jak można kształtować swoją przyszłość kontynuując to w klasie 12. Przedmioty które się zdaje na maturze mają zasadniczy wpływ na to co można studiować na uniwersytecie.
Patrząc na tą drogę od końca, czyli no. chcąc studiować Inżynierię, trzeba zdawać na maturze matematykę, fizykę i chemię (w Polsce podobnie) i te przedmioty muszę się znaleźć w 11 i 12 klasie. Pierwsze 3 klasy uświadamiają uczniowi co może robić w późniejszych latach i jakich wyborów musi dokonać aby tą wybraną przez siebie drogą podążać. Wybierając przedmioty w klasach 11 i 12 nie ma za bardzo odwrotu w tym czego chcemy się uczyć.
Maturę tutaj zdaje się w wieku 17-18 lat, mlody człowiek (nastolatek) może być narażony na wiele rozterek, trudnych wyborów, jednak uważam, że drogi które czekają przed uczniem w szkole średniej nie są straszne. Bardzo precyzyjnie i jasno określają w jakim kierunku można się dalej udać i co robić. Zbyt duża swoboda w wieku szkolnym, może prowadzić do złych wyborów, lub po prostu do niczego. W Polskim systemie, uważam, że właśnie brakuje takiej konkretnej dyscypliny i pomocy w ukierunkowaniu uczniów na właściwą drogę.
 
Na podziw moga zasługiwać tutaj nauczyciele i kierownictwo szkół.
Pod ich dachem wykłada się wiele różnych przedmiotów, z których uczniowie wybierają to co im odpowiada. Właściwie nie istnieją spójne klasy, bo każdy uczeń może sobie wybrać inny zestaw przedmiotów i każdy chodzi własnymi drogami. Jak widać Australijskie programy nauczania w dwóch ostatnich klasach (11 i 12) są tak skonstruowane, żeby były przede wszystkim praktyczne i użyteczne. Mozna wybierać przedmioty typowo akademickie uznawane przez uniwersytety, albo bardziej praktyczne, przygotowujące do wyższej szkoły zawodowej.
 
My staramy się nie porównywać szkół tutejszych ze szkołami Polskimi, powodem moze być fakt iż ukończyliśmy nasze szkoły kilka lat temu i wiele się zmieniło i tutaj i w Polsce. Moja opinia mogłaby być mało obiektywana, więc wolę się wstrzymać z oceną tych szkół.
 
Jest napewno kilka rzeczy które mogą nas tutaj ( w Australii) zaskoczyć, m.in:
 
- Nauczyciel - to bardzo wysoko ceniony tu zawód, cieszący się olbrzymim zaufaniem Dobrze opłacany. Bardzo trudno jest się dostać na studia nauczucielskie, ale też nauczyciele nie stoją przed klasą i nie dyktują słowo w słowo swoich notatek lub podręcznika.
 
- W Australii nie uczą dużych ilości faktów, nauczyciele prowadzą zajęcia w taki sposób aby zrozumieć to co chcą nam przekazać np. jeśli uczą historii to tłumaczą różne mechanizmy rządzące dziejami.
 
- Na wszystkich przedmiotach (w szkołach średnich) pisze się eseje, w których trzeba wykazać się zrozumieniem tekstu i tematu. Należy samodzielnie szukać i znajdywać informacje w rozmaitych źródłach wiedzy, jednak samo opisanie czegoś nie wystracza. Pytania dotyczące tekstu wymagają porównywania, analizowania i przede wszystkim logicznego myślenia i spójnego argumentowania
a także przekonywania do swojej opinii. Na każdym kroku czuwa i pomaga nauczyciel, daje kolejne wskazówki. Nie daje to możliwości o ściąganiu gotowych wypracowań z interentu lub z książek.
 
- W Australijskiej szkole średniej zwraca się dużą uwagę na praktyczne zastosowanie chemii, fizyki i biologii. Uczą tutaj jakie prawa fizyki decydują o bezpieczeństwie na drodze, jak działa ksero, drukarka czy telewizor. Dzieci w szkole podstawowej ucza się takich praktycznych prostych rzeczy, robią różne eksperymenty, które dają im dużą satysfakcję i je cieszą. Uczą się m.in. jak gotuje się woda w czajniku, lub skąd się bierze woda w kranie, na jakiej zasadzie działa piekarnik lub zmywarka. W Polsce, z tego jak pamiętam moją naukę w szkole średniej, lekcje z chemii, fizyki czy biologii opierały się tylko na robieniu notatek i wykładach nauczycieli. W liceum nie było mowy o jakich kolwiek doświadczeniach. W Polsce również bardzo dużą wagę przykłada się do dokładnego opisu różnych zwierzaków, szkoły Australijskie tego nie wymagają, przynajmniej nie w takim stopniu jak Polskie. Mam na myśli budowa żaby, lub pantofelka itp. Szkoły w Australii są bogatsze, posiadają fundusze na wyposażenie sal laboratoryjnych i praktyczne ćwiczenia są podstawą nauki. Jest to również obowiązkowa część na maturze.
 
- Matematyka - do wyboru do koloru, zresztą wystarczy spojrzeć na tematy w modułach w 11 i 12 klasie. Można wybrać o czym chcemy się uczyć i w jakiej formie, jednych interesują pochodne funkcji trygonometrycznych, wektory a inni wolą matematykę w inwestycjach i biznesie. Na maturze obowiązkowe jest użycie kalkulatora graficznego. Wierzcie mi - to jest kombajn wśród kalkulatorów.
 
W Australii, najlepszy uczeń to taki, który wybiera matemtykę, fizykę i chemię. Jest dla tych uczniów mnóstwo różnych konkursów i olimpiad, jedym słowem duże możliwości poszerzania wiedzy. Dla humanistów, niestety jest takich możliwości mniej aczkolwiek i oni walczą o swoje.
Jednak jak wszedzie, absolwenci nauk społecznych mają większe problemy ze znalezieniem pracy niż ich rówieśnicy, którzy posiadają wiedzę z przedmiotów ścisłych.
 
JĘZYKI OBCE
 
Wiele osób twierdzi, że języki obce w Australii strasznie kuleją i jest to sponiwierana dziedzina wiedzy. Teoretycznie języki obce obowiązują przez całą szkołę podstawową (jakiś czas temu to zmieniono i od 4 klasy) i przez pierwsze 3 lata szkoły średniej. Nie kładzie się tutaj wystraczającego nacisku na kontynuację nauki języków obcych. Asutralijczycy raczej niechętnie ucza się języków obcych. Z jednej strony chwalą się, że i tak jest lepiejniż np. w USA. W Australii ok. 15% uczniów kontynuuje język obcy w klasie maturalnej, w USA jest to tylko 2%. W Australii bardzo popularny jest język japoński, jednak jest on bardzo trudny i wielu uczniów rezygnuje z kontynuacji nauki tego języka. Faktem jest, że nauczenie się japońskiego jest dla Australijczyka trudniejsze, niż nauczenie się języka niemieckiego, choćby z powodu japońskiego alfabetu, na którego opanowanie potrzeba sporo czasu.Jjednak jesli popatrzymy na to z perspektywy wyjazdu do tych krajów, to do Japoni mamy rzut beretem a do Niemiec to jakby nie patrzeć dla Australijczyka droga impreza, bo daleko i drogo. Dlatego nauka języków obcych jest czesto widziana jako "sztuka dla sztuki", a nie konieczność tak jak w Europie. Zresztą Australijczycy zawsze powiedzą, że język angielski jest super, każdy inny jest be...

 OCENY SZKOLNE

Oceny zawsze dla uczniów stanowią stres.
Podoba nam się tutejszy system oceniania i podejście nauczyciela do pracy ucznia.
Nauczyciele starają się być zawsze sprawiedliwi i traktować wszystkich równo.
 
- Nie ma czegoś takiego, że nauczyciel się na kogoś uwziął. Nauczyciel musi być obiektywny
  i sprawiedliwy wobec wszystkich. W klasach maturalnych wszystkie pisemne wypracowania z
  języka angielskiego oceniane są przez specjalne instytucje rządowe. Nawet wypowiedzi ustne
  (pomimo iż są mało popularne) są nagrywane na płyty i wysyłane do oceny.
 
- Jak wspomniałam wyżej odpowiedzi ustne to rzadkość i prawie czegoś takiego tutaj nie ma.
  Istnieją za to ustne prezentacje. Każdy wie na czym to polega, przygotowujemy w domciu
  przemówienie na zadany temat, a następnie trzeba je wygłsić przed klasą. Uczeń jest oceniany
  za mowę ciała, czyli czy patrzył tylko w jeden punkt czy utrzymywał kontakt wzrokowy z
  widownią, tekst należy referować, nie można klepać go z kartki, w dobrym tonie jest posiadanie
  małych karteczek z hasłami, które podpowiedzą o czym się mówi. Popularne są prezentacje
  komputerowe. Nie należy mówić zbyt wolno lub zbyt szybko, ale również zbyt cicho lub zbyt
  głośno.
 
- Popularną formą wypowiedzi są tutaj eseje, wypracowania i opracowania. Testy i sprawdziany
  praktycznie zawsze mają formę opisową, praktycznie nie stosuje się testów wyboru. Na koniec
  semstrów, są egzaminy obejmujące cały materiał.
 
- W szkołach podstawowych oceny sa wystawiane dwa razy do roku ( w czerwcu pod koniec
  drugiego semestru oraz w grudniu na koniec szkoły), w szkołach średnich oceny sa wystawiane
  cztery razy do roku, jednak w szkołach w naszej okolicy jest podobnie jak w szkołach
  podstawowych. Nauczyciele nie informują uczniów przed końcem semstru co im wychodzi z
  danego przedmiotu. Nie ma też żadnych szans na poprawę tego co się wypracowało w trakcie
  roku szkolnego. Wogule nie ma poprawiania ocen. Ostatnią szansą na podreperowanie swojego
  wizerunku i wiedzy jest egzamin końcowy. Należy być systematycznym przez cały rok.
 
- Nauczyciele nie mają obowiązku i nie musza mówić uczniom jaką wystawią im ocenę końcową.
  Po prostu pewnego dnia rodzice dowiadują się jak wyglądają ich oceny i opinie nauczycieli z
  raportów szkolnych. Jak pisałam wczesniej każda ocena jest uzasadniona w kilku zdaniach.
 
- W 12 klasie czyli klasie maturalnej - matura sprawdzana jest oczywiście poza szkołą ( podobnie w
  Polsce), rolą szkoły jest zapakowanie i wysłanie pracy ucznia gdzie trzeba. Ocena maturalna
  jest również porównywana z całoroczną pracą jaką wykonał uczeń i oceną którą otrzymał od
  nauczyciela. I tu ciekawostka, lepiej dla nauczycie, jeśli nie będzie zbyt dużej różnicy w tych
  ocenach.
 
- Matura Australijska jest uznawana za granicą przez Europejskie, Azjatyckie i Amerykańskie
  uczelnie.
 
Jak wszędzie są tematy tabu, czyli takie o których się nie mówi...
 
Pytania, które są uznawane za przejaw braku kultury i wścibstwa to pytania dotyczące zarobków i wyznawanej religii oraz w latach szkolnych oceny szkolne.
Australijczycy nie lubią jeśli się pyta o ich zarobki, oczywiście z grzeczności odpowiedzą ale stracą do nas szacunek, osoby które znamy dłużej i żyjemy w lepszej komitywie, można o to zapytać ale radziłabym być delikatnym i ostrożnym, obojętnie na jaki temat byśmy nie rozmawiali z Australijczykami, zarobki to temat tabu.
Tak samo jeśli chodzi o oceny szkolne, jeśli jesteśmy studentami lub po prostu uczniami szkoły średniej i zapytamy kolegę o jego ocenę, to możemy się zdziwić ponieważ może on nam
zwyczajnie nie odpowiedzieć. Oceny, to wyłącznie sprawa między nami (uczniami) a nauczycielami. Czasem nawet trzeba wyrazić zgodę, aby stanąć przed tablicą i rozwiązać zadanie. Pytacie dlaczego???
Uważa się bowiem, że reszcie klasy nic do twojego stanu wiedzy.
 
... a tego się nie robi!!!
 
Ściąganie jest uznawane za przejaw nieuczciwości. W tym kraju nieuczciwość jest źle widziana
i praktycznie nie istnieje. Znajomi, którzy posyłali córki do tutejszej szkoły średniej opowiadali, że podczas testów, w klasie było cicho i spokojnie, gdy nauczyciel wyszedł z klasy na moment nikt się nawet nie poruszył, nikt sobie nie podpowiadał, a o ściągach można zapomnieć.
Bardzo źle postrzegane jest przepisywanie zadań domowych lub podpowiadanie sobie.
Jeśli się czegoś nie umie, należy poprosić i pomoc nauczyciela.
 
RELACJE UCZEŃ-NAUCZYCIEL
 
Szkoły w Asutralii sa bardzo "luźne" i można czasem odniesc wrazenie jakby w nich brakowało dyscypliny. My na brak dyscypliny w szkole naszej córki nie narzekamy.
Relacje pomiędzy uczniami a nauczycielami są bardziej partnerskie i oparte na zdrowym rozsądku i zwykłej ludzkiej kulturze, a nie na "kodeksie praw ucznia".
 
W Australii nauczycielie się również nie "cackają" z uczniami. Tutaj można wyrzucić ucznia z klasy lub go "zawiesić w prawach ucznia" i nikt nie narzeka, że to zamach na jego wolność osobistą i jego prawa, bądź też konstytucję. Nauczyciele nie "cackają" się z niesfornymi uczniami i w każdej szkole jest jasno określe co należy robić z takimi zachowaniami, krok po kroku. Pod tym względem żadnego luzu nie ma, ani odstępstw od tego.
Z tego co sami zaobserwowaliśmy, w szkołach jest spokój, jest dyscyplina i jasno określone zasady i reguły. Najjaśniej chyba zawsze są opisane i przedstawione uczniom reguły dotyczące spóźnień i wyjaśniania tego zachowania. 
 
Nie wiem jak jest w innych szkołach podstawowych, ale w naszej szkole jest zakaz przynoszenia telefonów komórkowych. Bardzo nam się podoba ten punkt w regulaminie, bo uważamy że tak małe dzieci nie powinny mieć przy sobie telefonów.
 
W każdej szkole nosi się mundurki, ale o nich napisze bardziej szczegółowo w kolejnym poście na temat Australijskiego szkolnictwa.
 
Na podstawie własnych doświadczeń ze szkołą podstawową, możemy pwiedzieć, że przyjęto nas bardzo dobrze, oprowadzono po szkole, pokazano w jakich pomieszczeniach są prowadzone zajęcia, przedstawiono nam klasę i nauczycielkę naszej córki.
Dzieciaki przyjęły ją bardzo dobrze, a w ciągu roku mała zrobiła tak ogromne postępy w nauce,
że nie potrafimy sobie wyobrazić, jakby to wyglądało w Polsce.
 
Oto koniec części pierwszej, na temat tutejszego szkolnictwa.
Kolejna część w niedługim czasie...
 
 
 
 
 

piątek, 22 lutego 2013

Yeppoon w czerni i bieli


Ostatnio postanowiłam pobawić się apartem i odkryłam kilka nowych całkiem fajnych funkcji, które umożliwiają robienie zdjęć między innymi w czerni i biel. Tak mi się to spodobało, że postanowiłam uwiecznić nasze miasteczko - YEPPOON - w innym stylu.
 
Gdyby nie kilka współczesnych detali, można by się poczuć jak za dawnych czasów :)
 






 
Funkcja "czarno-biała" bardzo przypadła mi do gustu, więc możecie spodziewać się
kolejnych zdjęć w tym i podobnym stylu.
 
 
 

czwartek, 21 lutego 2013

Zilzie - miejscowość dla odludków


Dawno nie pisałam nic o naszej okolicy, więc postanowiłam to nadrobić.
W dzisiejszym poście napiszę kilka słów (w zasadzie więcej się nie da) o niewielkiej miejscowości,
która mieści się zaraz za Emu Parkiem i jest to ZILZIE.
Nazwanie tego miejsca miejscowością to i tak zbyt wiele, jest tam kilka ulic,
pole golfowe, 2 resorty wypoczynkowe i to właściwie tyle.
 


Miejscowość liczy 1.153 mieszkańców. Oddalone jest o 46km od Rockhampton.
Ciekawostką może się jednak okazać nazwa miejscowości, bowiem jest to anagram.
Pierwszy właściciel, który się tam osiedlił miał żonę imieniem Lizzie.
Z jej imienia powstał anagram i nowa nazwa tej miejscowości.
LIZZIE - ZILZIE
 
 
W Zilzie są dwa resorty Seaspray i Zilzie Bay.
W Seaspray jest podobno bardzo dobra restauracja Coco's, można tam równiez wynając pokój, popływać w ogromnym basenie, a przy nadmiarze słoneczka odwiedzić lekarza a zaraz po nim aptekę bo takowe istnieją w tym resorcie. Obok resortu znajduje się nowe osiedle o tej samej nazwie (Seaspray), oraz tereny na sprzedaż. Do plaży trzeba przejść kawałek, jednak warto, ze względu na piękne widoki i plażę.
 



 
Drugi resort to Zilzie Bay. Jest to ogromny teren, gdzie można nadal kupić posesję z domem.
Jest tam również Resort o tej samej nazwie, aktualnie w trakcie remontu (ostatni huragan zrobił swoje), otwarty będzie 31 Marca 2013. Obok mieści się pole golfowe z 18 dołkami
i chyba co najważniejsze piękne widoki.
 

Posesja do kupienia - może chciałby ktoś się przeprowadzić na odludzie ?

Odludzie z pięknymi widokami


 
Jak mamy dość oceanu to zawsze można popatrzeć na góry w oddali
 



poniedziałek, 18 lutego 2013

Pies kontra Kazuar

Pies, mówi się o nim, że to najlepszy przyjaciel człowieka. Człowieka być może, jednak nie innych zwierząt.

 
 
 
Kazuar to duży "ptak", ogólnie duży zwierzak. Co by mogło mu zaszkodzić? No właśnie...
...zwyczajny pies. Psy są główną przyczyną zgonów Kazuarów. Szczególnie na obszarach w pobliżu zabudowy mieszkaniowej, gdzie psy mogą zaatakować i zabić kazuary, gdy te wędrują do obszarów podmiejskich poszukując żywności lub wody.
 
Dorosłe ptaki są w stanie bronić się przed psem, jednak pisklęta i młode kazuary są zbyt małe. Jeżeli jest większa ilość psów i razem atakują kazuara, ten niestety nie ma szans na obronę. Atakują je tak długo, aż będą wyczerpane i nie będą się w stanie bronić. W ostatnim czasie można było usłyszeć, że pies zabił kazuara na Mt. Whitfield w Cairns.
 
Psy były szkolone do polowań na świnie, jednak polubiły polowania na kazuary, co prowadziło do ich śmierci. Takie zgony są jednak nie zgłaszane. Oczywiście jest nielegalne trzymanie psa na terenie Parku Narodowego, jednak czasami psy uciekają, gubią się i w ten sposób również dochodzi do śmierci kazuarów.
 
 

W stanie Queensland psy muszą być zarejstrowane w lokalnym urzędzie i trzeba potwierdzić, iż pies przebywa na terenie prywatnej nieruchomości ogrodzonej płotem. Zarówno jak psy tak i koty też muszą być zarejstrowane w urzędzie. Za brak rejetracji psa lub kota, możemy dostać karę w wysokości $200.
 
Właściciele psów mogą pomóc:
 
- odbudowując swoje ogrodzenia po sztormach, cyklonach itp.
- trzymając swojego psa na smyczy podczas spacerów
- zgłaszać niezarejestrowane psy, dokuczliwe i agresywne psy
Kazuary lubią tak jak kangury pojawiać się na drogach, więc kierowcy powinni zachować ostrożność, jeżeli widzą znaki informujące o występowaniu tych zwierzaków w okolicy.
 
 

czwartek, 14 lutego 2013

Mewą być...

 

Każdy wie, ze jak się mieszka nad morzem, oceanem, ba... nawet niedaleko jezior to stałymi mieszkańcami są tam mewy. No i jakby inaczej u nas też są, a są bardzo natarczywe gdy się przyjdzie na deptak z jedzonkiem... a spróbujcie się rozłożyć na plaży i poopalać. Od razu zaczynają krążyć nad swoją ofiarą i... srają na nią :) Poważnie, uwielbiają to robić i chyba dlatego u nas plażowiczów jak na lekarstwo.
 
W dzisiejszym poście zobaczycie oprócz mew naszą piękną plażę.
Jest ich (mew) tyle, że postanowiłam zrobić o nich osoby post. Jednak nie będę pisała tutaj faktów na temat ile jest gatunków, jak kopulują i czym się odżywiają - swoją drogą odżywiają się wszystkim. Dosłownie wszytskim co im wpadnie do dziobka.
 
Zapraszam na fajne zdjęcia mew.
 
Mewa po angielsku to seagull -
było to pierwsze nowe angielskie słówko jakiego nauczyła się nasza córcia.
 
Ha, usiąde na lampie to mnie lepiej zauważą, do tego jeszcze się świeci, to mi kuperek podgrzeje :)

Ale się dzisiaj musimy nachodzić...
Tak daleko woda się cofnęła, że łapki nas bolą, nie mówiąc o skrzydełkach


Uuuu, lepiej zwiewać bo mnie ten olbrzym pożre...
 
Oto, i ów olbrzym, nasze tegoroczne meduzy. Faktycznie są spore
 
Lepiej ją ominę, nie zauważy mnie


Nie ma to jak kąpiel o zachodzie słońca, może przy okazji trafi się coś na kolację.

I believe I can fly...


No i gdzie te człowieki...
Mówiłaś że w porze kolacji zawsze tu są...


Faktycznie, przyszli...
Nie pchać się, nie pchać, każdy dostanie


Uwagaaaa!!!!
Przygotować się, idzie fala!!!
Pokonamy ją, w grupie raźniej.


Proszę mi nie patrzeć pod piórka...
No gdzie te posiłki...


Kapitanie, ocean dzisiaj spokojny, nie ma żandych fal, ale za to fajnie podwiewa :)


Lecą posiłki...


No i gdzie ten pas do lądowania ?!?


Ufff.... udało się wylądować.
Teraz do boju. Żadna fala nas nie pokona :)

środa, 13 lutego 2013

Kangur na Polskiej monecie


Czytając tego posta pewnie powiecie, że mam szczęcie do tematów związanych z monetami, bo to już kolejny artykuł. Tym razem wiąże się on i z Australią i z Polską :)

W tym roku Narodowy Bank Polski wybije 37 nowych monet w 20 seriach tematycznych. Siedem z nich już wyemitowano. Oprócz typowych monet okolicznościowych z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i 100-lecia Teatru Polskiego w Warszawie to trafiła się nam - Polakom prawdziwa perełka wśród monet okolicznościowych.

Tą perełką jest... biały kangur.
Jest to KANGUR Walabia Benneta na Polskiej monecie,
a na monecie Australijskiej jest Kangur olbrzymi często mylony z szarym.
Nazwa na monecie wskazuje na szarego kangura jednak wygląd tych dwóch kangurów bardziej wskazuje na olbrzymiego.
Pysk kangura szarego jest ciemny a kangura olbrzymiego jest niemal biały.
 
 


 
 
Pytanie, skąd on się wziął na Polskich monetach?
 
Otóż Narodowy Bank Polski postanowił nawiązać współpracę z Australijską Mennicą Królewską.
W ramach wspólnej inicjatywy obie instytucje postanowiły wyemitować dwie monety:
polską i australijską o nominałach 20zł i 1 dolara australijskiego.
 
Zawierające po jednej uncji czystego srebra nominały wprowadzono do obiegu
7 stycznia 2013. Dostępne są w zestawie Kangury Świata ze specjalnym ceryfikatem autentyczności wystawionym przez Australijską Mennicę Królewską oraz
Narodowy Bank Polski.
 
Żaby było ciekawiej, biały kangur z 20-złotówki to mieszkaniec Polski.
Na awersie 20-złotówki widnieje wizerunek Polskiego godła.
 
 
 
 a na 1-dolarówce profil Królowej Elżbiety II.
 
 
 
Na rewersie widnieje kangur olbrzymi, najbardziej rozpoznawalny gatunek tych zwierząt zamieszkujący Australię. Na Polskiej monecie uwieczniono urodzonego w gospodarstwie agroturystycznym w Smętowicach pod Szczecinem bardzo rzadkiego kangurzego albinosa.

#############################

Informacje są zaczerpnięte ze strony Narodowego Banku Polskiego,
jeżeli ktoś widzi błąd w nazewnictwie, to należałoby się kontaktować z osobami odpowiedzialnymi za wizerunki i nazwy umieszczone na monetach.
 

wtorek, 12 lutego 2013

Abdykacja Papieża w prasie Australijskiej


Najpopularniejszy temat ostatnich kilu godzin to "Abdykacja Papieża".
Wspomniała o tym nawet prasa i telewizja Australijska:
 

 
Poniżej fragment artykułu z www.news.com.au
 
 
W krótki oświadczeniu Kardynał Georg Pell - Arcybiskup Sydney powiedział:
 
"Papież Benedykt zawsze kochał Kościół i pracował, aby zrobić to, co było niego najlepsze. Jego rezygnacja była zaskoczeniem dla mnie. Dziękujemy mu za lata poświęcone przywództwu i służbie oraz  wspaniałemu nauczaniu. Będziemy modlić się za niego, gdy przejdzie na emeryturę.
Musimy również modlić się do kościoła, który przygotowuje się do wyboru kolejnego następcy
Świętego Piotra."
 
Georg Pell
 
Kardynał Pell w ciągu najbliższych dwóch tygodni uda się do Rzymu, aby oddać głos na kolejnego lidera Kościoła.
Ojciec Brian Lucis, sekretarz Australijskiej Katolickiej Konferencji Episkopatu powiedział,
że informacja o abdykacji była "wielką niespodzianką".
 
Grom z jasnego nieba... Uderzenie pioruna w pobliżu Watykanu w dniu ogłoszenia Abdykacji przez Papieża.
Powiada się "Boże, widzisz a nie grzmisz". Tym razem chyba Bóg coś zauważył.
 
Jak wiadomo głównym powodem abdykacji Papieża jest jego zły stan zdrowia, słaba kondycja.
Możliwe, że wszystko się zaczęło od udaru, którego doznał wiele lat temu, zanim zasiadł na tronie papieskim.
Przyznajmy sobie szczerze, że Kościół Katolicki nie ma się najlepiej. Ciągłe afery dotyczące pedofilii
i mataczenia finansowego księży, unikanie podatków, finansowanie Kościoła Katolickiego z pieniędzy rządowych, defraudowanie pieniędzy nie ukazują Kościoła w pozytywnym świetle.
Papież Benedykt XVI stanął przed problemami, które trudne jest zatuszować, a jeszcze trudniej wytłumaczyć. Stanął przed zadaniem, któremu nie podołał. Kościół jako instytucja jest stara jak świat i niestety brakuje jej reform, które by ją przystosowały do rzeczywistości.
Nie czarujmy się, Kościołem Katolickim zarządzają panowie w podeszłym wieku, którzy mentalnie żyją w innych czasach. Nie dopuszczą do wprowadzenia reform w KK, gdyż miałoby to pewnie nieodwracalne skutki dla nich samych, wiele przywilejów by zniknęło, a i pewnie wiele zaciekle skrywanych sekretów ujrzałoby światło dzienne.
 
Opinie ludzi są przeróżne co do powodu Abdykacji Papieża.
Sądzę, że Papież Benedykt XVI nie poradził sobie z problemami które czekały na niego, z którymi również nie wiele robił jego poprzednik. Jednak, jego abdykacja ma drugie dno o którym pewnie nigdy się nie dowiemy. Nawiązując do historii papieży, nigdy nie miano problemów z ułatwieniem im odejścia, "uśmiercenia". Przecież papieży nie poddaje się sekcji zwłok.
Sytuacja, gdy będzie dwóch papieży powtórzy się kolejny raz.
Następcą Celestyna V był Bonifacy VIII. Obawiał się, że wokół Celestyna V mogłaby się gromadzić opozycja, dlatego umieścił go w odosobnieniu, gdzie ten zmarł. Oskarżano potem Bonifacego VIII, że przyczynił się do śmierci poprzednika. Ciekawe czy historia się powtórzy... 
 
Na koniec krótka notka historyczna
 
Abdykacja Papieża, będzie szóstą abdykacją w historii Kościoła.
Tak, tak szóstą, jednak o trzech pierwszych nie wiem czemu nikt nie wspomina.
 
1.  Pierwszym papieżem, który zrezygnował z urzędu był Poncjan. Został Biskupem Rzymu 21 lipca 230 r. Pontyfikat Poncjana przypadł na czas kontynuacji schizmy związanej z wyborem antypapieża Hipolita. W 234 r. cesarz zesłał papieża Poncjana i antypapieża Hipolita do kamieniołomów na Sardynię. Poncjan jako pierwszy abdykował - prawdopodobnie po to, aby umożliwić wybór swojego następcy. Pogodzony z Hipolitem zmarł na wygnaniu w październiku 235r.
 
2. W 1009 r. abdykował Jan XVIII. Miał przydomek Fasanus (kogut). Jego elekcji dokonano przy wsparciu Jana Krescencjusza, przywódcy antycesarskiej opozycji w Rzymie. W nieznanych okolicznościach - prawdopodobnie przymuszony, zrezygnował z godności papieskiej i osiadł w klasztorze benedyktyńskim przy Bazylice św. Pawła za murami, gdzie wkrótce zmarł
i został pochowany.
 
3. W 1045 r. z powodu licznych skandali o abdykacji został zmuszony Benedykt IX.
Był jedynym papieżem sprawującym swój urząd w trzech odrębnych okresach.
Zastąpił go Grzegorz VI, który zapłacił swojemu poprzednikowi za jego odejście. Rok później sam musiał jednak abdykować ponieważ umowę, którą zawarł z Benedyktem IX uznano za handel godnością i urzędem kościelnym. Jednak jego następca na papieskim tronie - Klemens II zmarł w 1047 r. i Benedykt IX ponownie został papieżem. Po ostatniej abdykacji nie zrezygnował z roszczeń do papiestwa. Zmarł w 1056 r.
 
4. Najbardziej znana i opisywana w ostatnim czasie jest abdykacja Celestyna V, wybranego na papieża  lipca 1294 r. Celestyn V był papieżem zaledwie kilka miesięcy. Powody jego ustąpienia nie są do końca jasne. Wiadomo, że Celestyn V chciał oddalić się na pewien czas na modlitwę w odosobnieniu i na ten okres chciał przekazać władzę papieską kardynałom. Kardynałowie uznali jednak, że to niemożliwe, aby papież zwalniał się z obowiązków papieskich i przekazał władzę komuś innemu. Papież wtedy abdykował 13 grudnia 1294r.
 
5. W 1418 r. abdykował Grzegorz XII, Angelo Correro, papież od 1406 r. wybrany w czasach wielkiej schizmy, oświadczył, że gotów jest ustąpić, gdy antypapież Benedykt XIII uczyni to samo. Do ustąpienia nie doszło. Na soborze w 1409 r. w Pizie obu zdetronizowano jako heretyków
i schizmatyków oraz wybrano nowego papieża Aleksandra V. Grzegorz XII i Benedykt XIII nie zamierzali abdykować, więc było trzech papieży. Dopiero w czasie soboru w Konstancji w 1418 Grzegorz XII zrezygnował z urzędu, a nowym papieżem został Marcin V.
 
 
Ciekawostki, które zaskoczą i zaciekawią wiele osób:
 
Podczas, gdy większość światowych mediów natychmiast poinformowała o zaskakującej decyzji Benedykta XVI o rezygnacji, strony internetowe chińskiej telewizji państwowej milczą na ten temat.
Państwowe media nie podają do wiadomości publicznej jego oświadczenia.
 
Papież Benedykt XVI ćwierka na Twitterze.
14 grudnia 2012 media podaly do wiadomości publicznej, że Papież Benedykt XVI po raz pierwszy wysłał wiadomość do wiernych na popularnym portalu społecznościowym - Twitter.
 

 
Napisał:
"Drodzy przyjaciele, jest mi miło dołączyć do Was na Twitterze. Dziękuję Wam za szczodry odzew. Błogosławię Was prosto z serca.
 
###############################################
 
Jeżeli ktoś czuje się urażony moimi opiniami względem Abdykacji Papieża,
to są to moje osobiste spostrzeżenia i proszę o wyrozumiałość.