Było Queensland i Nowa Południowa Walia, więc wypada napisać kilka zdań o górnictwie w Zachodniej Australii, które jest równie ważne i co w dwóch poprzednich stanach.
Najbardziej znanymi kopalniami w Zachodniej Australii są Kalgoorlie oraz Argyle Diamond. Oprócz tych dwóch w Zachodniej Australii jest mnóstwo innych kopalń, szczególnie Zachodnia Australia słynie z wielu kopalń uranu.
|
Kalgoorlie - kopalnia złota |
Rozwój górnictwa w Zachodniej Australii charakteryzuje się niezależnością od taniej energii. międzynarodowymi cenami surowców mineralnych oraz bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi. Odkrycie złota w Zachodniej Australii było bodźcem, który zachęcił ludzi do osiedlania się w tych regionach. Złoto znaleziono w 1890 roku, doprowadziło to do gorączki złota w Zachodniej Australii, która wtedy już była w Wiktorii. Wydobycie złota spadło w 1904 roku co zaczęło prowadzić do bolesnego okresu - wojny światowe, międzynarodowa depresja oraz lokalne susze. Górnictwo zaczęło ponownie ruszać w 1930 roku, jednak państwo i rząd stanowy skupiło się na rolnictwie i inicjatywach produkcyjnych. Rolnictwo osiągnęło duży wzrost, aż do 1970 roku, po czym ustabilizowało się. Ponad milion hektarów ziemi została wtedy porzucona, a rząd ponownie zwrócił się w stronę górnictwa, i to było od tamtego momentu priorytetem.
Okres po 1945 roku charakteryzował się rozwojem górnictwa stanowego na skalę światową. Zachodnia Australia zaczęła wtedy coś znaczyć na arenie światowej. Rozwój komunikacji
i transportu umożliwił Zachodniej Australii wysyłanie towaru za granicę, oraz dało to wiele nowych możliwości lokalnym producentom. Drugi tzw. boom w Zachodniej Australii nastąpił w 1960 roku gdy rząd podniósł embargo na eksport rudy żelaza. Popyt był napędzany dzięki prężnie rozwijającej się gospodarce Japonii, inwestycjom Amerykańskim oraz dzięki brytyjskim wpływom w tym stanie.
Eksport rudy żelaza do Japonii oznaczał zasadniczą zmianę w handlu Australii Zachodniej
i utorował drogę do rozwoju Azji jako największego regionu handlowego świata.
W latach 1960-1970 duże znaczenia miało odkrycie innych surowców tj. niklu, ropy naftowej, boksytów i tlenku glinu. W 1980 ponownie można było zauważyć ożywienie w sektorze wydobycia złota, co było spowodowane inflacją i nową technologią przetwarzania.
Najważniejszymi surowcami, jakie się wydobywa w Zachodniej Australii są:
rudy żelaza - spotykane w regionie Pilbara, wydobycie rudy żelaza w latach 2008-09 stanowiło 47% całkowitej wartości zasobów stanowych, o wartości 33,56 miliardów dolarów.
ropa naftowa - ropa naftowa jak i samo górnictwo podlega temu samemu wydziałowi - Department of Mines and Petroleum, jednak nie jest bezpośrednio związane z węglem.
Ropa naftowa osiągnęła wartość $8,7 miliardów dolarów w 2009 roku.
złoto - historia wydobycia złota w Zachodniej Australii sięga 1880 roku, surowiec ten odkryto w regionach Coolgardie i Kalgoorlie w 1892 i 1893 roku. Szczyt wydobycia złota
osiągnięto w 1903 roku, złotą erę przeżywano w 1930 roku, ponowne ożywienie
przyszło w połowie 1980 roku.
tlenek glinu - w 2009 roku wyprodukowano 12,4 milionów ton tlenku glinu, przy wartości 3,6 miliardów dolarów. Worsley Alumina wybudowało kopalnię i rafinerię w 1980.
Kopalnia znajduje się niedaleko kopalni Boddington.
nikiel - przemysł niklu przeżywał spadek cen międzynarodowych w 2009 roku. Produkcja niklu była stosunkowo stała, wartość branży spadła z rekordowego poziomu $6,9 bilionów
w 2007 roku do poniżej $3,3 miliardów w 2009 roku. Ponadto liczba pracowników
spadła z 13.307 w 2008 do 7.561 w 2009. Nikiel w Zachodniej Australii odkryto
w miastach tj. Kimbalda, Mount Windarra i Agnew.
cynk - w 2009 nastąpił spadek produkcji cynku, spadek wyniósł 33%, a wartość przemysłu spadła
o 35%. Ze względu na charakter cynku i ołowiu, które często występują razem cynk
doświadczył tych samych wzlotów i upadków jak w produkcji ołowiu.
węgiel - surowiec ten jest obecnie wydobywany w Zachodniej Australii wydobywany tylko w jednym miejscu - Collie - działają tam dwie kopalnie. 90% wydobywanego
węgla z tych kopalń, jest stosowanych w elektrowniach, pozostała część w produkcji
pasków mineralnych. Podczas, gdy niewielka część węgla Australii Zachodniej jest
eksportowana do Indii i Chin w ostatnich latach, większość węgla trafia do elektrowni
węglowych zlokalizowanych głównie w obszarze Collie.
diamenty - większość diamentów produkowanych w Australii Zachodniej, pochodzi z kopalni diamentów Argyle, położonej na dalekiej północy tego stanu. Kopalnia
produkuje 20% światowej produkcji diamentów i rozpoczęła wydobycie
w 1985 roku. Najbardziej znanym produktem tej kopalni jest różowy diament.
Oprócz tej kopalni, jest jeszcze jedna produkująca diamenty w Zachodniej
Australii - Ellendale, jest ona położona 100km na wschód od Derby.
Ellendale produkuje rzadkie żółte diamenty.
sól - 80% produkcji całej soli w Australii pochodzi z Zachodniej Australii, 77% pochodzi z przedsiębiorstwa Dampier Salt Limited's w Dampier, z Port Hedland i Lake MacLeod
w regionie Pilbara. Pozostałe kopalnie soli znajdują się w Onslow,
Koolyanobbing i Esperance.
Poproszono mnie, żebym opisała kilka miejscowości związanych z górnictwem Zachodniej Australii, tymi miejscowościami są Leonora, Menzies, Wiluna, Kambalda, Laverton, Kalgoorlie, Coolgardie.
LEONORA to małe miasteczko położone w regionie Goldfields-Esperance, 833km na wschód od stolicy stanu Perth i 237km na północ od miasta Kalgoorlie. Według spisu z 2006r. Leonora liczyła 401 mieszkańców, z czego 1/3 to ludzi pochodzenia Aborygeńskiego. Obszar ten jest niezwykle suchy, ze średnią opadów rocznych zaledwie 230mm. Średnie dzienne temperatury to 18 ° C w lipcu aż do 37 ° C w styczniu. Leonora to przede wszystkim miasteczko górnicze, istnieje kilka kopalń złota. Powierzchnia jest jednak zbyt sucha aby wspierać intensywne rolnictwo. Za to pasterstwo jest tu bardzo istotne dla ludzi.
|
Leonora dawniej |
|
Leonora dziś |
Pierwszym europejskim odkrywcą był John Forrest, który dotarł w te tereny w 1869 roku. Forrest rozbił swój obóz w pobliżu widocznego wzgórza, które nazwał Górą Leonora, po jego sześcioletniej bratanicy Fanny Laonora Hardey. W 1894 roku, odkryto złoto, w kolejnych latach takich znalezisk było co raz więcej co spowodowało szybki rozwój tego regionu. W 1898 roku oficjalnie nadano nazwę miastu Leonora. Z miasta Leonora do drugiego miasta Gwalia kursował tylko jeden pociąg w latach 1901-1921. Początkowo napędzany parą, w 1908 przerobiono go na obsługę elektryczną, a od 1915 był napędzany benzyną.
|
Kopalnia diamentów w Argyle |
MENZIES miasteczko to leży również w tym samym regionie co Leonora, czyli w Goldfields-Esperance, 728km na północny-wschód od stolicy stanu Perth i 133km na północny-zachód od miasta Kalgoorlie. Według spisu z 2006 roku, ludność liczyła 56 mieszkańców. Złoto w tej okolicy odkryto w 1894 roku przez kanadyjskiego poszukiwacza Leslie Roberta Menziesa oraz innego poszukiwacza Johna McDonalda. Oni jako pierwsi wydzierżawili tutejsze tereny w październiku 1894r nazywając swój teren Lady Shenton. Odkryli sporo złota, w 1895 roku miastu nadano nazwę Menzies. Ratusz wybudowano w latach 1896/98 i można go nadal podziwiać.
|
Menzies - Ratusz |
Linia kolejowa została doprowadzona do miasta w 1900r. Woda musiała być dostarczana do miasta z podziemnych studni i okolicznych jezior. Rząd rozpoczął budowę tamy w 1897 roku, co spowodowało dostraczanie wody do miasta od 1901 roku. W 1900 roku populacja miasta sięgała 10.000, było tam wtedy 13 hoteli i dwa browawy. Gorączka złota trwała 10 lat i w 1905 część górników opuściła miasto, aby spróbować szczęścia gdzie indziej. W 1901roku populacja miasta spadła do 1.000. Wydobycie złota nadal się odbywa w okolicach Menzies.
KAMBALDA to również małe miasteczko górnicze, znajdujące się 60km niedaleko miasta Kalgoorlie i 75km południowy-wschód od Coolgardie. Jest to rdzenna ziemia ludzi Galaagu. Położone w tym samym regionie co dwa poprzednie miasteczka. Jest ono podzielone dwa mniejsze podmiasta oddalone od siebie o 4km, są to Kambalda Zachodnia i Kambalda Wschodnia. Znajdują się na zachodnim brzegu gigantycznego jeziora soli Lake Lefroy.
Według spisu w 2006 roku, miasta Kambalda liczyły 2705 ludzi. Kambalda została odkryta dzięki ogromnemu boomowi górniczemu. Pierwsza osada została nazwana Red Hill w 1897r. i zawdzięcza swoje istnienie Percyemu Larkinowi, poszukiwaczowi, który odkrył złoto w okolicy w 1896r. Miasto zostało oficjalnie nazwane 10 grudnia 1897 roku. Kopalnia Red Hill Gold Mine, która rozpoczęła swoją działalność w 1897r. działała stosunkowo krótko, została zamknięta w 1907r. a osada stała się miastem duchów. Ponownie tym terenem zaczęto się interesować w 1954r. George Cowcill pobrał próbki gleby i stwierdził iż odnalazł uran. Późniejsza analiza wykazał, że są tam duże złoża niklu i w 1966r. firma West Mining Corporation otwarła pierwszą kopalnię niklu w Australii. Z góry Red Hill można zobaczyć piękny widok na jezioro Lake Lefroyem.
|
Otwarcie kopalni diamentów Argyle |
LAVERTONE miasteczko znajduje się w regionie Goldfields-Esperance, miasto położone jest na zachodnim skarju Wielkiej Pustyni Wiktorii, 957km na północny-wschód od Perth, 124km na północny wschód od miasteczka Leonora. Około 1/3 ludności ludzie pochodzenia Aborygeńskiego. Obszar jest bardzo suchy, klimat bardzo przypomina ten jaki można spotkać w mieście Leonora. Ostatnia aktywność w tym regionie to ponowne otwarcie starej kopalni niklu Windarra Poseidon, oraz Gwalia Barnicoat Mine Crescent Gold. Odkrywcami w tym regionie byli John Forrest, David Carnegie i Frank Hann. Złoto w tej okolicy odkryto w 1896r. wielu poszukiwaczy i górników przeniosło się z tego powodu w ten region. Wśród nich był Dr. Charles W. Laver, który był wielkim zwolennikiem rozwoju tego regionu. Jedną z najbardziej znanych i udanych kopalń bała kopalnia Craiggiemore, wokół której rozrosło się miasteczko.
|
Lavertone |
Obszar ten stał się znany jako Laverton na cześć Dr. Lavera. Oficjalnie miastu nadano nazwę Lavertone w 1900r. Do końca 1960r miasteczko Lavertonemalało, głównie z powodu niskiej ceny złota. W 1969 jednak inny poszukiwacz Ken Shirley odkrył ogromny depozyt niklu. Depozyty niklu były wydobywane przez Windarra Nickel Project przez kolejnych 20 lat. W tym regionie istnieją dwie główne kopalnie złota: Granny Smith, zarządzana przez BArrick Gold, oraz Sunrise Dam Gold Mine, która jest własnością AngloGold Ashanti. W obydwu kopalniach prowadzone są kopalnie odkrywkowe i podziemne. W okolicy znajdują się mniejsze kopalnie złota: Brighstar i Lavertone, oraz kopalnia niklu Laterite. Ziemia jest tu zbyt sucha na prowadzenie rolnictwa, jednak w miarę idealna na wypas owiec.
KALGOORLIE miejscowość obecnie znana jako Kalgoorlie-Boulder, położona 595km na północny-wschód od Perth na końcu Great Eastern Highway. Miasto zostało założone w 1893r. w czasie gorączki złota i znajduje się w pobliżu tzw. "Golden Mile". Według spisu powszechnego z 2011r. miasto liczyło 31.107 ludności (więcej niż nasze Emerald)co czyni to miasto największym ośrodkiem miejskim w regionie Goldfields-Esperance i piątym co do wielkości w Australii Zachodniej. Nazwa Kalgoorlie pochodzi od Wangai - "Karlkurla" i oznacza to "miejsce z jedwabistymi gruszkami".
|
Kalgoorlie panorama miasta |
|
Hotel York i Hotel Orient w Kalgoorlie |
|
Kalgoorlie - Ratusz |
Historia tego miejsca jest dość ciekawa, w styczniu 1893r. poszukiwacze Patrick "Paddy" Hannan, Tom Flanagan i Dan O'Shea jechali w stronę góry Youle, gdy jedne z ich koni stracił podkowę. Podczas postoju, poszukiwacze zauważyli ślady złota okolicy i postanowili zostać. W dniu 17 czerwca 1893r. Hannan złożył pozew o nagrodę co spowodowało szybki napływ ludności do tego regionu w poszukiwaniu złota. W 1898r. ludność miasta liczyła 2018, dokładnie 1516 mężczyzn i 502 kobiety. Wydobywanie złota, oraz innych metali tj. nikiel jest głównym źródłem przemysłu w Kalgoorlie od zawsze. Mniejszy obszar dużych kopalń złota jest często określany jako Golden Mile
i jest uważany przez niektórych za najbogatszą milę kwadratową na ziemi.
W 1896r. doprowadzono linię kolejową do miasta, był to pociąg sypialniany i kursował tylko nocą, zwany The Westland, funkcjonował do 1970r. W 1917 ukończono linię wąskotorową, łącząc Kalgoorlie z Port Augusta w Australii Południowej. Trasa o długości 2000km, biegnąca po pustyni.
COOLGARDIE to niewielka miejscowość położona 558km na wschód od Perth i liczy około 800 mieszkańców. Coolgardie jest teraz znane jako miejscowość turustyczna i jako miasteczko górnicze i miasto duchów, to kiedyś było trzecim największym miastem w Zachodniej Australii, po Perth i Fremantle. W tym czasie wydobycie złota było głównym przemysłem. Wielu górników żyło tu w trudnych warunkach, jednak tylko dla niewielu dokonane znaleziska się opłacały. Wiele ludzi opuśiła to miejsce, a Ci którzy zostali mieli przez jakiś czas jeszcze nadzieje, które szybko gasły.
Miasto zostało założone w 1892r. kiedy odkryto w okolicy złoto.
|
Coolgardie - główna ulica |
W szczytowym okresie miasto liczyło 5008 ludności - 3151 mężczyzn i 1857 kobiet - było tutaj też mnóstwo firm górniczych, naliczono ponad 700, które zostały zarejestrowane przez London Stock Exchange. Wartość miasta dla kolonii w 1890r. była na tyle znacząca, że postanowiono zmusić Australię Zachodnią aby dołączyła do Australijskiej Federacji - Wielkiej Brytanii i wschodnich kolonii, proponowano wtedy utworzenie nowego stanu o nazwie Auralia wokół miasta i innych miejscowości w regionie Goldfields, tj. Kalgoorlie. Jednka rząd Perth nie zgodził się na przeprowadzenie referendum w sprawie federacji. Rząd Australii Zachodniej niechętnie spełnił obowiązek przeprowadzenia referendum , fedracja pojawiła się w 1901r. Coolgardie stało się centrum federalnych wyborów. Wkrótce po listopadzie 1901, Alf Morgans z elektoratu stał się premierem Australii Zachodniej.
|
Coolgardie - School Of Mines |
Wydobycie złota spadło na początku 1900r. a od czasu I wojny światowej miasto było w dołku. Federalny elektorat został zniesiony w 1913r. ze względu na zmniejszenie populacji, wielu mieszkańców wyjechała do innych miast, w których złota było jeszcze pod dostatkiem. Sytuacja nie zmieniła się w ciągu wieków, ludność spadła do 200, i miasto stało się istnym miastem duchów.
Wiele budynków zostało zachowanych, co przyczyniło się do rozwoju branży turystycznej, spowodowało to niewielki wzrost zatrudnienia w mieście.
|
Coolgardie - Ratusz |
O górnictwie Zachodniej Australii napisałam chyba najbardziej szczegółowo, choć chyba każdy artykuł zawiera ciekawe informacje o różnorodności górnictwa w każdym stanie.
Mam nadzieję, że nie przynudziłam za bardzo ;)